Категории: Варна

Снежана Апостолова от ПП: „Вярвам, че новата програма на МОН е една много добра програма за развитието на нашите деца“

Реклама

Това заяви по време на интервю Снежана Апостолова, народен представител на ПП “Продължаваме Промяната“ от МИР-3 Варна, секретар на ПГ на „Продължаваме Промяната“, зам.-председател на Комисията по туризъм и член на Комисията по въпросите на Европейския съюз към НС.

Въпрос: Стартира национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“ за учебната 2022/2023 г. Какво е специфичното за тази програма?

Снежана Апостолова: Министерство на образованието предвижда националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“ да достигне на практика до всички училища в страната. Бюджетът на програмата е 90 млн. лв. Целта й е да подпомогне формирането в учениците на умения за екипна работа чрез участието им в колективни спортове и изкуства.

Въпрос: Казахте, че всички училища ще могат да кандидатстват по тази програма. Означава ли това, че и частни учебни заведения ще могат да се включат в нея?

Снежана Апостолова: По програмата могат да кандидатстват и частните училища, но трябва да кандидатстват в партньорство с държавно или общинско училище.

Въпрос: Какви колективни спортове и изкуства са включени в програмата?

Снежана Апостолова: Националната програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ съдържа два модула Модул 1. Изкуства и Модул 2. Спорт. В първия модул ще бъдат подкрепяни групи в следните направления: музикално изкуство, танцово изкуство и театрално изкуство. По втория модул ще бъдат подкрепяни отбори по волейбол, баскетбол и футбол.

Всяка група или отбор ще има до 80 учебни часа за занимания през учебната 2022/2023 година и не по-малко от 2 учебни часа седмично. Един ученик ще може да участва само в една група или в един отбор.

Въпрос: Как ще се формират тези групи/отбори и какво финансиране ще получават?

Снежана Апостолова: Училища с под 400 ученици, ще могат да участват с четири групи – по две от всеки модул. Училищата, в които се обучават 400 и повече ученици, ще могат да кандидатстват с до 6 групи/отбора, отново разделени по равно между всеки модул. Всяка група по Модул 1. Изкуства ще бъде финансирана с до 8800 лв., а всеки отбор по Модул 2. Спорт – с до 7800 лв. на година.

Въпрос: Кой ще води занятията на групите или отборите – преподаватели от самите училища, кандидатствали по Програмата или ще се ползва допълнителен състав от специалисти?

Снежана Апостолова: Има специфични изисквания, на които ръководителите на групите трябва да отговарят. По модул 1. Изкуства те могат да бъдат, както учители или специалисти в сферата на музикалното, танцовото и театралното изкуство от самото училище, така и външни специалисти в дадената област – от институции към Министерството на образованието и науката, от институции към Министерството на културата и от други институции/организации в областта на културата. Допуска се и възможността ръководенето на групите да става от екип, съставен от педагогически специалист от училището и външен специалист, но не повече от двама специалиста в екип. В този случай учителят от училището и външният специалист от институция или организация в областта на културата работят заедно.

Специфично изискване към отборите по Модул 2. Спорт е учителите, които ги водят, да бъдат специалисти по съответния спорт (баскетбол, волейбол или футбол). Ако училището не разполага с такъв специалист, то задължително трябва да потърси външен треньор, който е включен в регистъра на спортно-педагогическите кадри.

Въпрос: По какъв начин ще кандидатстват училищата по тази програма?

Снежана Апостолова: Кандидатства се с формуляр, който е наличен на интернет страницата на МОН. Формулярите за кандидатстване се изпращат от училищата по електронен път в съответното регионално управление на образованието (РУО) в срок до 27 юни 2022 година.

Ръководствата на училищата трябва първо да отчетат желанията на учениците и след това да обявят на електронната страница на съответното училище, какви групи и отбори ще бъдат сформирани.

Всеки външен за училището специалист може да се свърже с ръководството на избрано от него училище и да заяви желание за участие в Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“ като ръководител на група или треньор на отбор.

Вярвам, че това е една много добра програма за развитието на нашите деца.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 5 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 5 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 5 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 5 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 7 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 7 часа