Все още е често срещана гледка, кола, крепяща се на почти спукана гума, или смяна на такава край пътя. Същото е и с разходите за смяна на гуми, които са се износили преждевременно, може би защото водачът може да не е проверявал налягането толкова редовно, колкото би трябвало
На тестова писта в Люксембург Tesla Model 3 се извива през тесни завои, ускорява бързо и спира аварийно. Стандартни неща. Забележителното обаче е, че колата е поставена на четири безвъздушни гуми, произведени от Goodyear, американския производител, съобщават от BBC.
Специални пластмасови спици поддържат тънък, подсилен гумен протектор. Спиците се огъват и изкривяват, докато колата преминава през своите крачки.
Майкъл Рачита, старши програмен мениджър на Goodyear за непневматични гуми (NPT), е откровен за ограниченията: „Ще има шум и малко вибрации. Все още се учим как да смекчим движението. Но смятаме, че ще бъдете изненадан от представянето.“ Той не сгреши.
Електрическите автомобили и автономната мобилност променят нуждите от гуми. Фирмите за доставка и совалковите услуги искат продукти, които са с ниска поддръжка, устойчиви на пробиване, рециклируеми и имат сензори, които картографират пътните условия.
В лабораториите на Michelin гумите се тестват 24 часа наведнъж, при различни натоварвания и скорости. Това са хиляди мили без прекъсване. Някои спици се деформират, други се чупят, но структурите продължават да работят безопасно, казва г-н Рачита. „Това е тест-научи, тест-научи“, казва той. „Но ние сме на етап, който ни вдъхва огромно доверие. Това е истинската сделка.“
Съперникът на Goodyear, Michelin, работи с General Motors (GM) върху безвъздушните гуми от 2019 г. Гумите Uptis са изработени от високоякостна смола, вградена с фибростъкло и композитна гума (за която Michelin е подала 50 патента), за да създадат мрежеста структура, която обгражда алуминиево колело.
Оптимизирането на технологията за пътни превозни средства обаче е съвсем различно предизвикателство, казва г-н Roget: „Имаме 130 години опит и знания в усъвършенстването на надуваеми конструкции като пневматични гуми. Безвъздушната технология е съвсем скорошна.“
Uptis обаче е само стъпка към нещо по-голямо. Компанията, която ни даде напомпаното лого на Michelin Man, има многогодишен план за създаване на гума, която е безвъздушна, свързана, 3D отпечатана и изработена изцяло от материали, които могат да бъдат разтопени и използвани повторно.
С изключение на случайни повторни протектори, според Michelin това би било нулева поддръжка.
Голямото тегло на батерията означава, че безвъздушните конструкции са особено подходящи за електрически превозни средства. „Можете да носите повече товар с по-податливо усещане, отколкото в пневматична гума“, казва г-н Рачита.
От друга страна, безвъздушните гуми имат по-голямо контактно петно с пътя, което увеличава съпротивлението. Това съпротивление при търкаляне използва повече енергия, за да задвижи гумите напред – с последици за живота на батерията и обхвата.
И тогава се чува шум – бръмчене на гума по пътя.
В допълнение, твърдостта на пластмасовите спици предава повече вибрации през окачването. Той смята, че шофьорите, отдавна свикнали с реакцията и характеристиките на въздушните гуми, биха могли да убедят.
По-важно от възприятието на потребителите обаче е какво решават регулаторите.
Правителствата ще изискват строги тестове за безопасност и стандартизиране на правилата. А производителите на гуми ще трябва да инвестират сериозно в нови производствени мощности и да развиват вериги за доставки. Ще отнеме години.
Производителите на гуми се надяват, че ранните потребители в нишовите области ще помогнат за напредването на технологията. Южнокорейската компания представи най-новата версия на своя i-Flex NPT през януари. По-малка от обикновена гума, пчелна пита от взаимосвързани полиуретанови спици е пробив в справянето със страничните и хоризонталните напрежения, казват от компанията.
Bridgestone, най-големият производител на гуми в света, се интересува от индустриални приложения в земеделието, минното дело и строителството, където търсенето може да бъде голямо от клиенти, които виждат скъпа загуба на производителност, когато гумите се повредят.
Безвъздушните гуми, поне първоначално, ще имат първокласна цена. Но възможността за редовна повторна обработка и 3D печат може да промени играта.
Може би благодарение на облачните изчисления и алгоритмите свързаните превозни средства биха могли да предоставят информация за това къде държавните органи трябва да направят ремонт на пътищата или да положат пясък по време на мразовито време.
Вземете друг пример, автоматичните спирачни системи. „Ако антиблокиращата спирачна система (ABS) може да каже, че превозното средство се движи с полуизхабени летни гуми, тя може да реагира по-бързо. Това предимство може да играе важна роля в автономното бъдеще, където превозното средство трябва да реагира сам, “ тя казва.
Не всички тези технологии трябва да бъдат изключително за безвъздушните гуми или разбира се. И не всички производители са убедени, че NPT са бъдещето. „До ден днешен ние вярваме, че пневматичните гуми са най-добрият избор за повечето превозни средства“, казва Дениз Шперл, директор на изследването и разработката на автомобилни гуми в немската Continental.
Гумите винаги ще трябва „едновременно да отговарят на множество изисквания за безопасност, комфорт, производителност и устойчивост“, а напълнената с въздух гума остава най-добрият компромис, казва тя.
Continental разработва самонадуваща се система, при която помпи и сензори в колелото поддържат налягането на оптимални нива.
Както всички производители, компанията търси „по-екологични“ продукти. Полиестерът от рециклирани пластмасови бутилки скоро ще се използва в неговите първокласни гуми, а Continental и Goodyear проучват цвете от глухарче, което произвежда латекс, подобен на каучуковите дървета.
Но устойчивите алтернативи на конвенционалните материали са достъпни само „в ограничена степен“, добавя г-жа Sperl. Въздушните гуми съществуват толкова дълго с причина – те вършат най-добрата работа. „Оставаме убедени в това“, казва тя.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment