Лекарства, които премахват клетки, спрели да се размножават, могат да бъдат налични само след 10 години. Експертите също изучават десетки различни видове влечуги и земноводни, за да открият тайните на дългия живот
Идеята за живот в продължение на стотици години някога се смяташе за истинска мечта на милиардери и технологични магнати, предават Daily Mail.
Но учените в челните редици на изследванията срещу стареенето вярват, че са на прага на разработването на хапче, което може да доведе хората до живот около 200-годишна възраст и повече. Медицинският напредък през миналия век доведе до това хората в богатите нации да живеят до 80-те си години, което е почти двойно повече от средната продължителност на живота в началото на 20-ти век.
Подобреното хранене, чистата вода, по-добрите санитарни условия и огромните скокове в медицината са ключови за удължаването на човешкия живот. Най-възрастният известен човек – французойката Жана Калман, която продава платна на Винсент Ван Гог, в края на 1800 г. – е живяла до 122-годишна възраст, умирайки през 1997 г. Има известен дебат за това дали хората могат естествено да живеят много след тази възраст, но се надяваме, че науката ще отнеме човешкия живот над това, което в момента се смята за възможно.
Д-р Андрю Стийл, британски изчислителен биолог и автор на нова книга за дълголетието, каза, че няма биологична причина хората да не могат да достигнат 200-годишна възраст. Той вярва, че големият пробив ще дойде под формата на лекарства, които премахват клетки в тялото, за които се смята, че са едни от основните виновници за разпадането на тъкани и органи с напредването на възрастта. Хапчетата, които изхвърлят тези клетки от тялото, вече са в изпитания върху хора и могат да бъдат на пазара само след 10 години, според д-р Стийл, който вярва, че някой, който чете това, може да достигне до 150 с помощта на лекарствата.
Друга област, която предизвиква интереса на учените срещу стареенето, е изследването на ДНК на влечуги и други хладнокръвни животни. Експертите от Мичиганския държавен университет започнаха да изучават десетки различни видове дълголетни влечуги и земноводни – включително крокодили, саламандри и костенурки, които могат да живеят до 120 години. Екипът се надява, че ще разкрие „черти“, които също могат да бъдат насочени към хората.
Някои експерти смятат, че изкореняването на големите убийци – рак, деменция и сърдечни заболявания – може да бъде истинският ключ към дълголетието.
Д-р Стийл, автор на Ageless: Новата наука за остаряване без да остаряваме, каза: „Не мисля, че има някакъв абсолютен таван за това колко дълго можем да живеем. „На всеки няколко години излизат проучвания, които предлагат някакъв вид фундаментално ограничение на човешкия живот, но винаги им липсва една важна част: никога преди не сме опитвали да лекуваме процеса на стареене. „Не виждам физическа или биологична причина хората да не могат да доживеят до 200 години – предизвикателството е дали можем да разработим биомедицинската наука, за да направим това възможно.“
Други експерти смятат, че хората биха могли да доживеят до 150 естествено, ако не бяха хронични заболявания, включително д-р Петър Федичев, руски молекулен физик, който управлява биомедицинска фирма за изкуствен интелект Gero. Неговата компания изучава генетичните данни на 500 000 британци в преследване на целта на фирмата да „хакери стареенето“, както го наричат.
Изследователите от Gero са използвали инструмент, наречен DOSI (индикатор за динамично състояние на организма), който отчита възрастта, заболяването и факторите на начина на живот, за да преценят колко е издръжливо тялото, включително способността му да се възстановява от нараняване или заболяване.
Използвайки математически модели, той изчисли максималната възраст, от която тялото – ако не е променено от лекарства или генна терапия – все още може да се възстанови, е между 120 и 150. Но д-р Федичев предупреди, че удължаването на живота без подобряване на качеството на живот би било безсмислено, защото много възрастните хора ще бъдат слаби и податливи на заболявания, което означава, че новите лекарства ще бъдат жизненоважни в търсенето на вечна младост. Той каза: „Такова удължаване на живота ще удължи живота им след края на здравословния им период и по този начин ще намали качеството им на живот. „Само справянето с основните причини за стареенето може да помогне на хората да се доближат до пренебрежимо стареещите животни, да се пресече стареенето и да се увеличи продуктивната ни продължителност на живота със сто години или повече. „Ето защо ние призоваваме към пренасочване на вниманието си от болестите към стареенето, от постепенни към по-радикални решения, използвайки тези бавно остаряващи животни като вдъхновение.“
Д-р Стийл казва, че новите постижения в сенолитиката могат да удължат продължителността на живота и качеството. Стареещите клетки – наречени „зомби клетки“ – са клетки, които в крайна сметка спират да се делят, след което се натрупват, освобождавайки съединения в тялото, които ускоряват стареенето. Експертите смятат, че по-младите хора със здрава имунна система са по-способни да изчистят увредените клетки, но с напредването на възрастта те не се отстраняват толкова ефективно и се натрупват, причинявайки потенциални проблеми.
Изучаването на видове дълголетни влечуги може да помогне на изследователите да разберат повече за начина, по който човешките клетки остаряват. От 60-те години на миналия век учените знаят, че с напредването на възрастта натрупваме все по-голям брой от тези клетки, но не беше ясно дали те са просто продукт на стареенето или дали са го причинили.
Пробивът дойде през 2016 г., когато учените откриха, че премахването на клетките от мишки, обикновено с кратък живот и страдащи от редица състояния, свързани с възрастта, чрез инжектирането им със синтетично лекарство, наречено AP20187, удължава живота им с до 35%. Оттогава има редица изследвания, потвърждаващи значението на такива клетки в процеса на стареене.
През 2019 г. изследванията показват, че стари мишки, предварително третирани с експериментално противораково лекарство, което убива стареещи клетки, се възстановяват с подобни темпове като по-младите мишки от индуциран сърдечен удар, повишавайки перспективата за нов тип за лечение на хора със сърдечни заболявания.
Друго проучване демонстрира, че изчистването на стареещи клетки от сърцата на мишките също намалява симптомите на стареене, като уголемяване и удебеляване на стените на сърдечните мускули.
Д-р Стийл каза: „Учените са дали тези лекарства на мишки и те основно стават биологично по-млади: живеят по-дълго, получават по-малко рак и сърдечни заболявания, по-малко крехки са – те могат да тичат по-далеч и по-бързо на малките бягащи пътеки с размер на мишка, използвани в тези експерименти — и, честно казано, те просто изглеждат страхотно, с по-пълна кожа и по-дебела козина. „Това ни показва, че справянето с отличителните белези на стареенето може да повлияе на целия процес на стареене, от риска от заболяване до козметичните неща, и може да го направи превантивно – това е светият граал на медицината против стареене.“
В изпитването 178 пациенти бяха разделени на две групи: на едната беше дадено сляпо лекарство, а на другата беше инжектирано в коляното лекарство, което пречи на два протеина в тялото и води до елиминиране на стареенето клетки. Д-р Стийл каза, че е необходимо само едно изпитание, за да бъде успешен, за да се направи пробив в областта на борбата със стареенето.
Той каза: „Може да имаме късмет и нищо от това не работи, но ако се случи, всяко развитие ни дава повече време да направим следващото, а първият 150-годишен може да бъде някой, който чете това.“
Миналата седмица изследователи от Мичиганския държавен университет обявиха, че изучават 77 влечуги и земноводни с надеждата да разберат какво им позволява да бъдат толкова устойчиви.
Но те все още не са определили каквито и да било потенциални цели за дълголетие, което означава, че истинският пробив все още може да бъде след години. В момента се изпробват върху хора имплантни чипове, които използват електроди в мозъка, за да предотвратят заболявания като болестта на Паркинсон. Смята се, че болница Саутмид в Бристол е първата в света, която имплантира мъничкото устройство за дълбока мозъчна стимулация (DBS), когато стартира изпитанието си през април. Устройството работи чрез доставяне на електрически импулси към увредените области на мозъка.
Д-р Жаворонков каза: „След много години хората ще могат да контролират биологията на стареенето и много други сближаващи се технологии не само ще върнат загубените функции, но вероятно ще увеличат възможностите ни – както видяхте с очилата, колите, мобилните телефони, интернет и роботиката.
„Усъвършенствани технологии, започващи от фармацевтични продукти с двойно предназначение – лекарства, които са насочени към основните пътища на стареене и свързани с възрастта заболявания и могат да бъдат проследени с биомаркери за стареене, върху които моят екип се фокусира – до клетъчна и генна терапия и напредък в регенеративната медицина, имплантируемите и увеличаването човешката функция с AI и роботиката ще ни позволи драстично да увеличим живота. „И в момента все още сме на няколко години от първото поколение интелигентно открити и проектирани лекарства за дълголетие.“
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment