Ранното ставане е кошмар за всеки един тийнейджър. В това проучване става ясно каква е причината на децата да не им харесва да стават рано
Сега ново проучване предполага, че започването на учебния ден по-късно и оставянето им да спят може да подобри настроението им, което от своя страна може да повлияе на академичните постижения, съобщават dailymail.
Изследователите изместиха с един час началния час на училище в Бразилия и наблюдаваха съня, сънливостта и емоционалното здраве на учениците. Като цяло юношите съобщават, че се чувстват по-малко депресирани, ядосани, напрегнати и уморени в училище, установиха учените.
Новите резултати залагат твърдение за забавяне на началния час на училището в Обединеното кралство – нещо, което Министерството на образованието отказа да приложи преди три години. Това е така, въпреки че предишни проучвания вече показват връзка между лишаването от сън и лошото емоционално здраве при подрастващите.
„По-късното започване на училище е ефективно за увеличаване на продължителността на съня, подобряване на сънливостта и профила на настроението“, казват експерти в своя документ. „Констатациите, представени в нашето проучване, предоставят допълнителна подкрепа на нарастващото количество доказателства за положителните резултати от забавянето на началото на училище.“
Изследователите казват, че нашият циркаден ритъм – 24-часовият цикъл, който е част от вътрешния часовник на тялото – се променя значително по време на юношеството и може да затрудни тийнейджърите да останат будни сутрин. Преди пубертета тялото предизвиква сънливост около 20:00 или 21:00 часа, но когато пубертетът започне, този ритъм се измества няколко часа по-късно към 22:00 или 23:00 часа. Тъй като циркадният ритъм на много тийнейджъри естествено насърчава тялото да остане будно до по-късно вечерта, смяната прави по-трудно за тях да се събудят. Следователно промяната на началния час на училище би била най-добрата стратегия за справяне с лишаването от сън при подрастващите, твърдят те.
За проучването екипът набра 48 ученици в гимназия в Палотина, Бразилия, които бяха накарани да носят актиграфи – устройства за носене на китката, които записват циклите на сън и събуждане – непрекъснато в продължение на три седмици. През „седмица A“ и „седмица C“ училището започваше в редовното време – 7:30 сутринта – но през „седмица B“ началният час на училището беше отложен с един час до 8:30 сутринта.
Поради това от юношите се изисква да се събуждат по-късно през седмица B (7:42 сутринта) в сравнение със седмици A (6:54 сутринта) и C (6:46 сутринта). През седмица B училищното настоятелство реши леко да съкрати междучасията и часовете и да удължи края на училището с 25 минути, за да отчете по-късното начало.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…
Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…
"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…
Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…
„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…
Leave a Comment