Тази теория идва, благодарение на астероидния прах, събран от японска космическа сонда. Според учените фактът, че в пробата, набавени от астероида Рюгу, са открити аминокиселини, дава основание да се счита, че те са донесени на Земята от Космоса
Астероидният прах, събран от японска космическа сонда, съдържа органични материали, показващи, че някои от градивните елементи на живота на Земята може да са се образували в Космоса. Това заявиха учени, предаде БГНЕС.
Чистият материал от астероида Рюгу беше върнат на Земята през 2020 г. след шестгодишна мисия до небесното тяло, отдалечено на около 300 милиона километра. Учените наскоро започнаха да разкриват тайните му в първите изследвания на малки части от 5,4 грама прах и тъмни, малки скали.
В една от статиите, публикувани наскоро, група изследователи, ръководени от университета Окаяма в Западна Япония, заявяват, че са открили „аминокиселини и други органични вещества, които биха могли да дадат сведения за произхода на живота на Земята“.
Екипът заяви, че е открил 23 различни вида аминокиселини, докато е изследвал пробата, събрана от японската сонда „Хаябуса-2“ през 2019 г.
„Пробата от Рюгу има най-примитивните характеристики от всички естествени проби, с които разполага човечеството, включително метеоритите“, се казва в изявление на Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA).
Смята се, че част от материала е създаден около пет милиона години след раждането на Слънчевата система и не е бил нагряван над 100 градуса по Целзий.
В друго изследване, публикувано в американското списание „Science“, се казва, че материалът има „химичен състав, който прилича повече на фотосферата на Слънцето, отколкото на други естествени проби“.
„Учените си задават въпроса как е създадена органичната материя – включително аминокиселините – или откъде е дошла, а фактът, че в пробата са открити аминокиселини, дава основание да се смята, че аминокиселините са донесени на Земята от Космоса“, казва той пред АФП.
Друга разпространена теория за произхода на аминокиселините е, че те са били създадени в примитивната атмосфера на Земята чрез удари на мълнии, например, след като Земята се е охладила.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment