Варна празнува Международния ден на морските фарове. По повод на това, фарът на Шабла отваря врати за посетители. История за празника започва през 1994 година, а началото й е в Шотландия
18 август по света се отбелязва като Международен ден на морските фарове. Отбелязва се за първи път в Шотландия през 1994 г. 20 години по-късно над 450 фарове в 50 страни по света подкрепят инициативата, която дава възможност на хората да научат повече за ролята им в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете.
Съоръженията с форма на кула обозначават морските пътища с помощта на силна светлина. Фаровете се използват за сигнализация за опасни области от сушата, скали на неочаквани места, както и за безопасно навлизане на кораби в пристанищата.
С напредъка на навигационната техника фаровете остават на заден план, като в момента работещите фарове по света са не повече от 1500 и представляват основно туристическа атракция. Най-старият фар на родния черноморски бряг е Шабленският. 32-метровото кула се извисява в най-източната точка на България. Историците предполагат, че навигационно съоръжение на този бряг е функционирало още през Римската епоха.
Фарът на нос Шабла е най-източната точка на страната. Той е построен по точно копие на прочутия Александрийски фар, но е по-малък от него. Кулата на съоръжението, извисяваща се на височина от 32 метра, е боядисана в два цвята – бяло и червено. Според историците фарът е построен през далечната 1768 г., а официално е бил открит през 1857 г. Светлината му се вижда на 17 мили навътре в морето.
От средата на 1909 г. вече всички морски фарове и навигационни знаци по българското Черноморие са под грижата на българската държава. По това време вече са построени фаровете на н. Шабла, н. Калиакра, н. Галата, н. Емине, о-в Св. Иван, о-в Св. Анастасия, фаровете в Бургас и Варна. В периода 1910 – 1939 г. в България се строят нови фарове в Евксиноград, Маслен нос, н. Св. Атанас, Несебър, Поморие, Царево, Ахтопол, Созопол. През 1928 г. е изготвена програма за модернизиране на всички фарове по нашето Черноморие. Част от тях се стопанисват от ДППИ.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment