Броят на студентите, които изпитват тревожност или депресия, се е удвоил от 2013 г. до 2021 г., установява ново проучване. Степента на депресия сред студентите се е увеличила със 135%, докато нивата на тревожност са нараснали със 110% през този период. Въпреки че COVID-19 изигра роля в увеличението, цифрите са имали тенденция нагоре години преди пандемията. Междувременно Америка страда от огромен недостиг на терапевти, като само 500 000 лицензирани в цялата страна
Броят на студентите, които изпитват депресия или тревожност, се е увеличил повече от два пъти през последните осем години, установява ново проучване.
Изследователи от Бостънския университет (BU) установиха, че броят на студентите, страдащи от депресия, е скочил със 135 процента от 2013 г. до 2021 г. Това идва заедно със 110-процентно увеличение на случаите на тревожност през същия период от време, предават dailymail.
Въпреки че блокировките, затварянето на училища и смущенията в ежедневието, причинени от пандемията от COVID-19 , са отчасти виновни за нарастването през последните години, експертите предупреждават, че проблемите са много по-дълбоки. Те също така не знаят, че годините, в които човек е в колеж, също са случайно годините, в които е най-вероятно човек да развие доживотни проблеми с психичното здраве.
Психичното здраве на американците пострада в резултат на пандемията от COVID-19, особено сред децата в училищна възраст. Някои експерти се опасяват, че неотдавнашният скок на депресията и тревожността сред по-младите хора – съчетан с недостиг на терапевти – може да доведе до проблем през следващите години.
„Колежът е ключов момент за развитие; възрастта на поява на проблемите с психичното здраве през целия живот също пряко съвпада с традиционните години в колежа – 75 процента от проблемите с психичното здраве през живота ще се появят до 24-годишна възраст“, каза в изявление д-р Сара Липсън.
Изследователите откриха леко повишение на общите проблеми с психичното здраве всяка година, дори преди пандемията от COVID-19. Това показва, че въпреки че Covid вероятно е изиграл роля в нараняването на психичното здраве на много ученици – той сам не може да бъде обвиняван за това, което избухна като тревожна тенденция. Установено е, че 60 процента от учениците отговарят на критериите за поне един проблем с психичното здраве. Това е близо 50 процента увеличение от цифрата през 2013 г.
Степента на депресия и тревожност също се удвоява през осемгодишния период. Те отбелязаха, че най-голямото увеличение е сред студентите от американски индианци, група, която често се пренебрегва и може да има по-малка общност във всеки колеж. „Не е имало почти достатъчно изследвания върху тази популация“, обясни Липсън. „Надявам се, че тези данни документират спешността около разбирането на някои от уникалните фактори, оформящи психичното здраве на тези ученици. „Студентите от американски индианци/местни жители на Аляска трябва да бъдат включени в разговора, за да могат университетите да инвестират в ресурси, които са в съответствие с техните предпочитания.“
Имаше също установено колебание в някои групи да потърсят грижите, от които се нуждаят. По-специално арабските американци отбелязаха 22% увеличение на разпространението на проблемите с психичното здраве, но броят на студентите, търсещи грижи през осемгодишния период, всъщност е намалял с 18%. Липсън насърчава студентите да се възползват от помощта за психично здраве, която може да имат в кампуса. „Може да не е перфектно, но много четиригодишни колежи предлагат едни от най-добрите ресурси, които хората някога ще имат“, каза тя.
Някои експерти предупреждават, че психичното здраве на по-младите възрастни е достигнало кризисно ниво след пандемията от COVID-19. Доклад на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) , публикуван през 2020 г., установи, че един на всеки четирима американци на възраст между 18 и 24 години е обмислял самоубийство през първите месеци на пандемията.
Три четвърти от респондентите също съобщават за поведение на негативен психичен симптом от някакъв вид. Въпреки че цифрите вероятно са по-ниски сега, тъй като мнозина са се върнали към нормален живот в свят, преминаващ през пандемията от COVID-19, някои по-млади американци ще имат трайни негативни психични проблеми. Междувременно нацията също страда от огромен недостиг на терапевти , като само около 500 000 са лицензирани да практикуват за население от над 300 000 000 души.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Стана ясно, че трима души са с опасност за живота след взрив на газова бутилка…
От няколко години в Народно читалище „Съзнание 1926“, град Белослав функционира клуб за хора с…
Leave a Comment