Категории: България

Ето какво внесе като искане главният прокурор Гешев в Конституционния съд

Реклама

Главният прокурор на Република България Иван Гешев внесе искане в Конституционния съд (КС) за обявяване на противоконституционност на част от разпоредба на Наказателния кодекс (НК) (чл. 240а, ал. 7 от НК в частта „и когато не е собственост на дееца“), която касае принудително безвъзмездно отнемане на движими вещи, собственост на лице, което не е участвало в престъпление и не с било страна в наказателния процес

Съгласно разпоредбата на чл. 240а, ал. 7 от НК „превозното или преносното средство, послужило за превозването или пренасянето на предмета на престъплението, се отнема в полза на държавата и когато не е собственост на дееца, освен ако стойността му явно не съответства на тежестта па престъплението“. Наказателната отговорност с лична, а в оспорената част па разпоредбата па чл. 240а, ал. 7 НК, макар и отнемането да не е изрично формулирано като наказание, на практика се санкционират лица за чужда вина, което е конституционно нетърпимо като противоречащо на принципа на правовата държава.

Цитираната разпоредба не съответства на концепцията на Конституцията на Република България (КРБ) за правова държава (чл. 4, ал. 1) и произтичащите от нея права на неприкосновеност на частната собственост (чл. 17, ал. 1 и ал. 3 КРБ), правото на защита (чл. 56 КРБ) и правото на защита в процеса (чл. 122, ал. 1 КРБ), тъй като собственикът на подлежащата на отнемане вещ, понасяйки индивидуална тежест за чужда вина, не разполага с никакви правни средства да защити законните си интереси.

В искането до КС се посочва, че възможностите за държавна намеса в частната собственост са строго ограничени. Принудителното безвъзмездно отчуждаване на определени от закона движими вещи, принадлежащи на граждани, които нямат отношение към извършеното престъпно деяние, при това без да им е осигурена възможност да защитят интересите си, представлява груба и неоправдана намеса в неприкосновеното право на собственост.

„В колизия със защитените от чл. 56 и чл. 122 КРБ права, според атакуваната разпоредба тези лица нямат права нито в досъдебното производство, нито в съдебната фаза на процеса. Те дори може изобщо да не знаят за засягането на собствеността им“, се посочва в искането до Конституционния съд. По този начин се нарушава балансът между защитата на обществения и на личния интерес.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Цветан Атанасов от Варна се бори с тежка диагноза: Спешно има нужда от помощ

Цветан Атанасов води тежка битка с рака и спешно се нуждае от средства, за да…

преди 9 часа

Кметът на Варна иска вдигане на общински такси и цени на услуги

Община Варна предлага актуализация на общински такси и цени на услуги. Повишаването на цените не…

преди 9 часа

Задържаха под стража мъж, нанесъл побой и причинил телесна повреда на приятелката си край Варна

От Апелативна прокуратура - Варна съобщават за медия "Нова Варна", че 32-годишен мъж от село…

преди 9 часа

С обществена поръчка на „инженеринг“ ще строят естакадата до Двете кули във Варна

Обявиха поръчката за естакадата до Двете кули във Варна, научи медия "Нова Варна". Обявиха обществената…

преди 10 часа

Възможно е Земята да е имала пръстен, подобен на тези на Сатурн, смятат учени

Учени твърдят, че е възможно преди повече от 400 милиона години планетата Земя да е…

преди 10 часа

В България хванаха шофьор с 3,42 промила концентрация на алкохол

Нарушителят е задържан днес (18 ноември) около 10:30 часа. Той е на 42 години от…

преди 11 часа