Категории: Варна

Варненският актьор Стоян Радев за театъра, киното, ролите и любовта към Варна (ВИДЕО)

Реклама

Гост в третия епизод на предаването “По пладне”, сезон 2, с водещ Сергей Петров, е варненският актьор и режисьор Стоян Радев. По време на разговора бяха засегнати теми като любовта към театъра и как се заражда тя, как е започнал пътят на Стоян Радев в театъра и как се е справял с различните роли. Бе коментирана и темата за награда „Варна“ и защо Радев е избрал да остане именно в морската столица, при положение, че е получавал покани от софийски театри.

Стоян Радев заяви, че няма точен отговор и обяснение как се е зародила любовта му към театъра. Но той разказа за читалището, което се намирало в селото, в което е прекарал първите години от живота си. Радев смята, че то е изиграло някаква роля в изграждането на любовта му към театъра.

„За любовта към театъра, честно казано нямам никаква идея къде и как ми се е появила. Първите ми 7 години са преминали в едно село близо до Варна. Генерал Киселово се казва. Това село има много голямо читалище с две сцени. По време на моето детство там идваха театралните трупи да играят“, разказва варненският актьор.

„Това едва ли е случайно и подозирам, че по някакъв начин ми е повлияло. Библиотеката в това читалище беше огромна. На два етажа. Понеже къщата на баба ми и дядо ми се намираше съвсем близо до читалището, аз съм виждал как хората влизат и излизат от библиотеката. Идваха трупите на Варненския и Шуменския театър“, разказва той.

„Истината е, че аз никога не съм мечтал за някакво друго занимание. Детските ми мечти са свързани само с това. Винаги съм мечтал да бъда в театъра, на сцената“, казва Радев.

Първоначално Стоян Радев започва във Варненския театър като сценичен работник, а не като актьор. Той разказва, че е бил скъсан при първото си кандидатстване. След това, щом е минала казармата, кандидатствал отново, но пак бил скъсан.

„Тогава за моята подготовка за кандидатстудентските изпити се грижеше Грациела Бъчварова – едно колосално име за варненския и за българския театър изобщо. Аз я помолих да ползва своя авторитет, за да помоли да ми запазят място в театъра като сценичен работник. Аз като друго нямаше как да вляза. Тя го направи. Аз буквално днес се уволних от казармата и утре започнах работа като сценичен работник. Исках животът ми да бъде обвързан с театъра, независимо че бях скъсан в Академията тогава“, казва варненският актьор.

„От сценичните изкуства, театърът е най-комуникативното за зрителя изкуство. Убеден съм, че то може и да възпитава, и за забавлява. Нерядко тези две функции могат да бъдат събрани само в едно единствено представление“, казва той.

„Театърът е изкуство и то съчетава в себе си всички познати изкуства. И музиката, и живописта, и архитектурата, писаното слово, танците. Тази компилация от изкуства в едно единствено произведение на изкуството, каквото е театралното представление, е много важна и струва ми се най-лесно достигаща и комуникираща със зрителя“, смята Стоян Радев.

„В крайна сметка, човек може забавлявайки се да поумнява и разбира се, обратното. Както казва Гьоте, човек вижда толкова, колкото знае, така че съвременният театър е много пъстър. Онова, което сцената предлага, палитрата е толкова богата и шарена, че всеки зрител може да намери онова, което би го развълнувало или развеселило“, казва той.

Но според Радев, по-интересно би било, ако зрителите провокират себе си да отидат в театралната зала, за да търсят не това, което очакват да намерят, а да видят какво може да им се предложи от онова, което не очакват и не знаят. По негови думи тогава досегът с изкуството е много по-интересен и смислен и в тези случаи изкуството изпълнява своята мисия.

Стоян Радев е изпълнявал множество роли и твърди, че засега не се е сблъсквал с образ, който да определи като ужасно труден за изпълнение. Въпреки това, той разкри, че цялостното изграждане на образа не зависи само и единствено от актьора, който го играе, а от целия екип около него.

Радев споделя, че за него все още продължава да бъде вълнуващо това да излиза на сцената. „Умирам от удоволствие в репетиционните процеси“, признава той. От друга страна, снимането в киното той определя като „съвършено различно нещо“. По негови думи то изисква различни умения,. различен тип концентрация, различен тип настройка. „За мен то е също толкова вълнуващо и провокативно. Не ги слагам на кантар. Много ми харесва и двете да ги правя“, казва Радев.

По време на разговора бе засегната и темата за награда „Варна“. Стоян Радев е носител на тази награда за два образа.

„Целият ми живот е преминал във Варна и то по мой собствен избор, защото аз много обичам нашия град. Аз съм имал покани и възможности да се преместя в централни софийски театри, но моят избор е бил да остана тук и никога не съм съжалявал за това. Варна е моят град. В този смисъл, да, награда „Варна“ е специална“.

Повече от разговора със Стоян Радев, можете да чуете във видеото:

Проект „По пладне“ се реализира с финансовата подкрепа на община Варна чрез процедура за медийни проекти – конкурс 2022 г.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 10 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 11 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 11 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 11 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 13 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 13 часа