Богоявление е един от най-древните християнски празници. Празнува се на 6 януари (Йордановден) по Грегориански календар и е посветен на раждането на Исус Христос и съпътстващите го събития: Обрезание Господне и Поклонението на Влъхвите. Неделима част от празника е обичаят „Ледено хоро.“ Наричан още мъжко хоро, той е преклонение пред вековните български традиции, като обединява силата и мъжеството на хиляди желаещи да се включат в него.
Леденото хоро е неделима част от Богоявление. Той е сравнително нов ежегоден обичай в Калофер на Йордановден (Богоявление).Хорото, наричано още мъжко хоро, се играе само от мъже (до 2021 г.) в ледените води на река Тунджа. Сравнително разпространена в общественото пространство е тезата, че леденото хоро започва да се организира ежегодно през 1970-те години. Вярва се, че всеки влязъл в януарските води на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година.
Носят се легенди, че преди повече от век „Мъжкото хоро“ на калоферци в ледените води на Тунджа е имало за цел превантивно да взема страха на околните села още от времето на Османската империя.
В днешно време „Мъжкото хоро“ не е само преклонение към предците и съхранение на вековната традиция. Демонстрация на сила и мъжество на здрави и горди мъже обединени в братска верига, хванати за ръце пеещи народни песни.
Във Варна най-големия смелчага от изминалата 2022г. беше 19-годишния Димитър Петров – състезател по водна топка. Тогава над 30 смелчаци скочиха в студените води и мериха сили в надпреварата. Димитър скача за кръста за втори път.
Мъжът, който извади кръста от река „Новоселска“ в гр. Сливен беше 45-годишният Тихомир заяви, а за него това също е бил втори път. „Скачам за кръста просто за здраве, да спазим традицията и всичко най-добро да се случва на хората“, беше споделил той пред Бнр.
В Калофер на 06.01.2022г. малко преди 08:00 ч. мъже от всички възрасти и една жена, облечени в носии и със знамена, нагазиха студените води на река Тунджа в Калофер, за да направят традиционното за Богоявление мъжко хоро. Преди това, обаче, по обичай те се подготвиха от рано сутринта, за да имат сили и настроение. Светинята беше уловена от един от мъжете, който го предаде на най-малкия участник в мъжкото хоро. Това трябваше да бъде 2-годишният Димо Спасов Жулев, но момченцето се уплаши от пръските, с които беше обсипано и бе извадено от реката. Така кръстът беше предаден на 4-годишно момченце.
Няма исторически сведения за наличието на такъв обичай назад във времето и той е съотнасян най-рано към 1970-те до 2000-те години. Подобно отбелязване на празника Богоявление с хоро не е засвидетелствано по времето на Възраждането, спиред Уикипедия. В регионалния вестник „Карловска трибуна“ няма данни за някакъв особен ритуал и в началото на 90-те, а чак през 2001 г. отбелязва: „По традиция ритуалът се извършва до най-стария мост в града и бе наблюдаван от близо 2000 души. В завирената река се втурнаха рекордния брой от 52-ма души калоферци за кръста.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment