Вирусите се разпространяват по-бързо във въздуха през зимния сезон, тъй като тогава температурите са по-ниски. Според учените това е така, тъй като при такива температури, организмът е с отслабена имунна система заради недостиг на витамин D. Освен това през студения сезон хората стоят за по-дълго време в затворени пространства и обществени места, на които циркулират вируси. Стесняват се и кръвоносните съдове в носа при вдишване на мразовит въздух, което не позволява на белите кръвни клетки да унищожават чужди микроорганизми
Известно е, че сухият въздух е благодатна среда за активността на вирусите и тяхното бързо разпространение. Хигиената на въздуха не бива да се счита за панацея или заместител на лечението, но пък е важно звено в профилактиката на настинките и поддържането на здравето през зимата.
Има две лесни неща, които можем да направим сами вкъщи или в офиса – да овлажним въздуха и да осигурим вентилация на помещението.
Проучванията показват, че вирусните частици живеят много по-дълго в сух въздух, отколкото във влажен въздух: няколко часа или дори дни. За сух въздух се счита въздух с ниво на относителна влажност до 30%, а без овлажняване през отоплителния сезон обикновено е още по-ниско. Оптималната стойност е 40-60%, това ниво е препоръчително да се поддържа на закрито през целия зимен сезон, пише сайтът Актуално.
Ако не искате да използвате уреди, препоръчваме да поставите съдове с вода из апартамента, да отглеждате стайни растения като фикус, алое, хлорофитум, лавровишня, здравец – те естествено повишават нивото на влажност.
Любителите на ароматните масла, капки могат да се добавят към резервоара за вода. За профилактика на грип и настинки са подходящи например масла от евкалипт, чаено дърво, хвойна. Препоръчително е да използвате водоразтворими масла.
Проветряването е необходимо и без него шансовете да се разболеете са не по-малки, тъй като задухът и застоялият въздух са вредни за здравето, а вирусите активно се разпространяват в такава среда. Най-добрият вариант е добре функциониращ въздухообмен, при който чистият въздух постоянно влиза в помещението, а замърсеният въздух се отстранява своевременно в изпускателните канали.
За създаване на микроклимат, в който разпространението на вируси ще бъде сведено до минимум, се препоръчва да се установи редовен и достатъчен въздухообмен, овлажняване и, ако е необходимо, пречистване на въздуха.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment