Категории: Любопитно

Koй е Радан войвода? Легенди и предания за един защитник на голям български град

Реклама

Радан войвода става известен като защитник на българите по време на Османските нашествия през XIV век. Остава в историята като последният защитник на българската крепост Вратица, както е старото име на най-големият град днес в Северозападна България и областен център Враца. 

Безстрашен българин, родом именно от града, който е защитавал – Вратица, готов да жертва себе си и най-милото си за страната си, да се впусне в битка, въпреки малкото боеприпаси, с които разполагал, и малката надежда за спасение и победа. Имал е дъщеричка, отгледана от сестрите му, поради смъртта на майката и воеводския дух на бащата. Елица се казвала дъщеря му, хубавица голяма, по чиито очи сини като езера, снага като топола и гъсти тежки златни коси всички въздишали.

Легендата за Радан войвода и кървавата скала Легенда разказва за тъжната съдба на дъщерята на Радан войвода, загинала от ръката на баща си, но не поради липса на обич или случайно, напротив – от бащина обич и грижа, които били толкова силни, че не позволили на Радан войвода да остави щерка си в ръцете на турците, за да се гаврят с нея. Преданията разказват, че когато разбира за безчинствата във Вратица, а последният от четата му пада мъртъв в боя с поробителя, той се връща за дъщеря си, но разбира, че е безсилен да я спаси и защити, пишат от Actualno.com

Повежда я към голямата скала, издигаща се до крепостната стена, пронизва я със собствените си ръце и сабя, за да не попадне в тези на врага, оплаква тялото на любимото си дете и отнема и своя живот. Скалата, за която разказва легендата, остава известна в историята като кървавата скала, именно заради пролятата кръв на Елица и Радан войвода, избрали да станат там част от вечността, но да не попаднат в ръцете на поробителя. Избрали смъртта като свободни хора и християни, а не като поробени раи, измъчвани и насилвани.

Радан войвода в съвремието

Днес туристически маршрут в района разказва легендата за воеводата на пътешествениците, дошли от близо и далеч, а паметна плоча до кървавата скала е съхранила спомена за себеотдаването и саможервата на Радан войвода, който залага и губи за свободата не само своя живот, но и най-ценното за него – дъщеря си. Плочата е поставена по повод 1300-годишнината от създаването на българската държава, като на нея е изписано името на Радан войвода и информацията, че е бил последният защитник на крепостта Вратица, преди превземането ѝ от поробителя. Легендата за Радан войвода е съхранена за поколенията и отпечатана в „Смесна китка“ на Славейков, който обикалял из българските земи, за да записва анекдотични разкази и легенди за миналото, събирал ги в книги, които сам разпространявал, и така съумял да съхрани за идните поколения не една или две легенди, включително тази за Радан воевода, послужили ни като исторически извори, от които черпим информация за миналото ни и подвизите на смелите българи в онези тъмни, страшни и смутни времена.

По публикацията работи: Велислава Велева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

На 25 септември спират тока на тези места във Варна и областта

От 24.09.2024 г. до 27.09.2024 г. В периода 9:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни…

преди 2 минути

Семейството на Брус Уилис се страхува, че може би не му остава още много време

Семейството на големия актьор Брус Уилис смята, че може да няма много повече време с…

преди 12 минути

Загубата на вода на места у нас стига до над 80%

Министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова представи притеснителна статистика, която сочи, че над 80% е…

преди 32 минути

Красиви имена черпят днес: Честит имен ден на празнуващите

На днешния ден (24 септември) почитаме и паметта на Свети Владислав Сръбски, който става зет…

преди 36 минути

Зеленски: Войната с Русия е по-близо до края си

Според украинския президент Володимир Зеленски войната на Украйна с Русия е "по-близо до края си".…

преди 53 минути

ОТ НАП напомнят, че изтича важен срок

От Национална агенция за приходите (НАП) съобщават, че на 30 септември изтича срокът за подаване…

преди един час