По думите на проф. Петър Павлов – ръководител на Националния център по сеизмично инженерство, при евентуални трусове в България се очаква „сградите да реагират добре“. Той каза, че строителството в България е по-добро като качество, отколкото в съседката ни.
“С темата за „срока на годност“ на сградите се спекулира,“ посочи Павлов.
Той коментира основните проблеми, които намаляват сеизмичната устойчивост на сградите – проектиране, експлоатация, лошите материали и др.
Проф. Павлов обясни, че след земетресението във Вранча българските власти са предприели увеличаване на нормите за сигурност на сградите. През 1987 г. отново са повишени нормите, допълни той. “След 2010 г. сградите се изчисляват по Еврокод 8 (част от системата за оразмеряване на конструкции на сеизмични въздействия). Затова мога да кажа, че в България качеството на строителството е много по-високо от това в Турция и Албания“, заяви той. Въпросът за контрола на експлоатация на сградите е проблемен, поясни експертът.
Проф. Павлов успокои, че при евентуални трусове в България се очаква „сградите да реагират добре“. Той е на мнение, че България има нужда от лабораторен комплекс, в който да се извършват експериментални изследвания на строителните системи, да се правят препоръки за укрепване, удължаване на живота им.
Повече от неговото интервю, чуйте във видеото:
По публикацията работи: Велислава Велева
Писмо по повод казуса с новоназначения директор на ОУ „Константин Арабаджиев“ ще изпрати ПК „Наука…
Стана ясно, че румънски тир е ударил ученически автобус, извозващ 19 деца от Свищов за…
Стана ясно, че мъж е починал след сбиване между две компании в с. Баховица. Това…
Конституционният съд образува дело за пълно касиране на предсрочните парламентарни избори за 51-во НС. Това…
На територията на България е регистрирано още едно земетресение днес. То е с магнитуд 2,6…
Синоптиците от НИМХ предупреждават за опасно време в някои области в България. Обявиха жълт код…
Leave a Comment