Програма за развитие на селските райони (2014-2020 г.)
Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони:
Европа инвестира в селските райони
Споразумение № РД 50-44/ 19.04.2017 г. за изпълнение на Стратегия за ВОМР
Обява за прием на проектни предложения по мярка 19.2/6.4 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“
О Б Я В А
за прием на проектни предложения по мярка 19.2/6.4 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ към Стратегията за ВОМР, финансирана по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони
На основание Решение по протокол № 81 от 08.07.2022 г. и Решение по протокол № 86 от 14.02.2023 г. на Управителния съвет, чл. 62, т. 4, във връзка с чл. 46 ал. 3 и чл. 46а, ал. 6, т. 2 от Наредба №22/14.12.2015 г. на МЗХГ и одобрената Стратегия за водено от общностите местно развитие,
СДРУЖЕНИЕ “МИГ АВРЕН-БЕЛОСЛАВ”
обявява процедура за прием на проектни предложения BG06RDNP001-19.666
МИГ– Аврен-Белослав, мярка 19.2/6.4 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“
Процедура за подбор на проектни предложения № BG06RDNP001-19.666 МИГ Аврен-Белослав 19.2/6.4 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ от Стратегията за водено от общностите местно развитие за територията на МИГ “Аврен-Белослав“ с няколко срока за кандидатстване.
Цел на процедурата:
Предоставяната по процедурата безвъзмездна финансова помощ трябва да допринесе за постигането на основната цел на Стратегията за ВОМР на СНЦ „МИГ Аврен-Белослав“:
Устойчиво развитие на местната икономика основано на собствения потенциал и териториална идентичност, насърчаване на иновационната активност, стимулиране на растеж и заетост за по-добро качество на живот.
Мярка 19.2/6.4 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ е в обхвата на:
Приоритет 1: Повишаване конкурентоспособността на местната икономика, жизнеспособността на стопанствата и възможностите за създаване на местен бизнес.
Специфична цел 3: Диверсификация на местната икономика, стимулиране на растеж и заетост, оползотворяване на туристическия потенциал за развитие на територията.
Конкретни цели на мярката:
При определянето на едно предприятие за микропредприятие се следва дефиницията на Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията.
Кандидатите трябва да имат постоянен адрес за физическите лица или седалище и адрес на управление за едноличните търговци и юридическите лица на територията на действие на МИГ Аврен-Белослав и да осъществяват дейностите по проекта на същата територия.
Дейностите и техният обхват трябва да кореспондират с идентифицираните в социално-икономическия анализ към Стратегията за ВОМР потребности, очертаващи необходимостта от инвестиционна подкрепа на микропредприятията по ПРСР за неземеделски дейности на територията на действие на МИГ Аврен – Белослав. Дейностите по проектите към мярката трябва да се осъществяват на територията на МИГ Аврен – Белослав. За мярката се прилагат условията за недопустимост на дейностите, определени в Наредба № 22 от 14.12.2015 г. на МЗХ за прилагане на подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от ПРСР, както и всички условия и изисквания на приложимото европейско и българско право, свързани със съответните дейности, регламентирани в актуални текстове на действащата нормативна уредба, определяща условията и реда за подпомагане.
Допустими са дейности по мярката за:
Допустими в рамките на земеделското стопанство са следните разходи:
Финансова помощ за материални и нематериални инвестиции, за създаване и развитие на неземеделски дейности на територията на действие на МИГ Аврен-Белослав, включващи:
а) Изграждане, придобиване или подобренията на недвижимо имущество;
б) Закупуване, включително чрез лизинг на нови машини и оборудване до пазарната стойност на активите;
в) Общи разходи, свързани с разходите за буква „а“ и „б“, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост, включително проучвания за техническа осъществимост;
г) Нематериални инвестиции: придобиване и създаване на компютърен софтуер и придобиване на патенти, лицензи, авторски права и марки.
Разходите по т. “в“ не могат да надхвърлят 12 % от сумата на разходите по т. „а“, „б“ и „г“.
Разходите по т. “в“, свързани с консултации, които могат да се състоят от разработване на бизнес план, включващ предпроектни изследвания и маркетингови стратегии, извършване на предпроектни проучвания и окомплектоване на пакета от документи, и консултантски услуги, свързани с изпълнението и отчитане на дейностите по проекта до изплащане на помощта, не следва да надхвърлят 5 на сто от стойността на допустимите разходи.
Разходите са допустими само, ако са извършени след подаване на заявлението за подпомагане, с изключение на общите разходи, посочен в т. “в“.
ВАЖНО: Финансова помощ по реда на тази процедура се предоставя в рамките на наличните средства по мярка 19.2/6.4 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ от СВОМР на МИГ-Аврен-Белослав под формата на възстановяване на действително направени и платени допустими разходи.
Допустими са авансови плащания в размер до 50% от одобрената финансова помощ.
Първи прием:
Втори прием:
Трети прием: при наличие на остатъчен финансов ресурс след втори прием
Разполагаемият бюджет за проектни предложения по мярката от СВОМР е 417 681,65 лв.
Бюджетът за втория прием е 261 709,67 лв.: остатъчния наличен финансов ресурс след първия прием в размер на 163 802,42 лв., увеличен с допълнителен финансов ресурс в размер на 97 907,25 лв.
Бюджетът за третия прием ще бъде остатъчния наличен финансов ресурс след втория прием.
Минимален и максимален размер на финансовата помощ, предоставяна за проект:
Минималният размер на общите допустими разходи за един проект е левовата равностойност на 2 500 евро (4 889,50 лв.).
Максималният размер на общите допустими разходи за един проект е левовата равностойност на 200 000 евро (391 160,00 лв.).
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 244,48 лв. за проект за развитие на туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги) при интензитет на помощта 5%.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 3 667,13 лв. за проект, който не включва дейности за развитие на туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги).
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 19 558,00 лв. за проект за развитие на туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги) при интензитет на помощта 5%.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 261 709,67 лв., за проект, който не включва дейности за развитие на туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги).
Безвъзмездната финансова помощ по мярката е в размер до 75 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи по проекта.
Помощта ще се предоставя при спазване на правилата на Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis.
(Условията по приложимия режим на държавни помощи са дадени в Раздел 16 от Условията за кандидатстване към процедурата).
Съфинансиране от бенефициента:
Разликата между пълния размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и размера на безвъзмездната финансова помощ се осигурява от кандидата.
Участието на кандидата е най-малко 25 % и може да бъде само в парична форма.
Проектно предложение, което не премине прага от 10 точки, се предлага за отхвърляне.
▪ В ИСУН2020 на уеб адрес https://eumis2020.government.bg
▪ На електронната страница на МИГ-АВРЕН-БЕЛОСЛАВ на уеб адрес http://mig-avren-beloslav.com/
Проектните предложения от кандидати за подпомагане по мярка 19.2/6.4 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ от Стратегия за ВОМР се подават електронно в ИСУН2020 в рамките на срока, определен в обявата и в процедурата за прием на проектни предложения.
Интернет адресът на модула за електронно кандидатстване на ИСУН 2020 е:
http://eumis2020.government.bg/, където е налично ръководство за работа със системата.
СНЦ “МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА-АВРЕН-БЕЛОСЛАВ”
ЕИК: 176998353
Адрес: Република България, Област Варна, Община Аврен,
с. Аврен, П.К. 9135 ул. ”Тодор Ноев” № 8
тел. +359(0) 898 356 229
ел. поща: snc.mig.avren.beloslav@gmail.com
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment