Учени са провели ново проучване, което е добавило още една част от пъзела, който се опитваме да наредим от стотици години – а именно как на Земята се е появил жизненоважният елемент вода. Проучването е полезно и във връзка с евентуално идентифициране на планети, които биха могли да бъдат домакини на извънземен живот.
Водата е един от ключовите елементи, които позволяват живот на Земята и съставлява цели 71% от нейната повърхност, но учените все още не знаят откъде идва, съобщава Дейли Мейл.
Ново проучване обаче отхвърли една идея – че нашите океани и реки са били пренесени до нашата планета в разтопени метеорити.
Изследователи от Университета на Мериленд анализираха някога разтопени скали, които се носят в космоса от формирането на слънчевата система преди около 4,5 милиарда години.
Установено е, че те имат изключително ниско съдържание на вода и едни от най-сухите извънземни материали, измервани някога.
Откритието може да е изключително важно за търсенето на вода и живот на други планети.
Д-р Меган Нюкомб, водещият автор на изследването, казва: „Искахме да разберем как нашата планета е успяла да се сдобие с вода, защото не е напълно очевидно. Получаването на вода и повърхностни океани на планета, която е малка и сравнително близо до Слънцето, е предизвикателство.“
Градивните елементи на Земята често се смятат за топли и сухи, поради което водещите теории предполагат външен източник на вода.
Много метеорити, космически отпадъци, които са паднали на нашата планета, са открити или съдържащи вода, или минерали, които могат да се образуват само в нейно присъствие.
Но някои изследвания противоречат на това, като казват, че водата вече е била част от Земята, когато се е образувала преди 4,5 милиарда години.
Д-р Нюкомб каза: „Водата се счита за основна съставна част на живота, за да може да процъфтява, така че докато гледаме във Вселената и откриваме всички тези екзопланети, започваме да определяме коя от тези планетарни системи би могла бъде потенциален домакин за живот. За да можем да разберем тези други слънчеви системи, ние искаме да разберем нашата собствена.“
За новото проучване, публикувано в Nature, изследователите искаха да видят дали могат да изключат метеоритите веднъж завинаги като потенциален източник.
Те анализираха седем метеорита, които са се отцепили от „планетезимали“ – обекти, които са се сблъскали, за да образуват планетите в нашата Слънчева система.
Те са „ахондрити“, които са поне частично разтопени метеорити и са относително необичайни, представлявайки само около 8% от всички метеорити.
Нито един от тях не е измерван за съдържание на вода преди, защото са паднали на Земята съвсем наскоро.
Някои от пробите идват от вътрешната част на Слънчевата система, където се намира Земята и където обикновено се предполага, че условията са били топли и сухи.
Други по-редки проби идват от по-студените, ледени външни части на нашата планетна система.
След като анализираха пробите от ахондрити, изследователите откриха, че водата съставлява между 2 и 0,6 милионни от тяхната маса. Това ги прави едни от най-сухите извънземни обекти, измервани някога.
За да поставим това в перспектива, най-влажните метеорити – група, наречена въглеродни хондрити – съдържат до 20% вода по тегло, или 100 000 пъти повече от изследваните проби от метеорити.
Изследователите казват, че техните открития им позволяват да определят разтопените метеорити като основен източник на вода на Земята.
Нагряването, което претърпяват, когато са били част от планетезималите, води до почти пълна загуба на вода. Това е независимо дали са дошли от вътрешната или външната слънчева система и колко вода са имали първоначално.
Съавторът д-р Суне Нилсен, геолог от Океанографския институт Уудс Хоул, каза: „Знаехме, че много обекти от външната слънчева система са диференцирани, но някак имплицитно се предполагаше, че тъй като са от външната слънчева система, трябва да също съдържат много вода. Нашата статия показва, че това определено не е така. Веднага след като метеоритите се стопят, няма останала вода. Вместо това водата на Земята вероятно е била доставена от метеори, които никога не са се топили – „хондритни“ метеорити.
Това откритие дава на експертите повече информация за това как Земята е станала обитаема, което може да се използва за идентифициране на планети, които биха могли да бъдат домакини на извънземен живот.
Превод и редакция: Пламена Сутева
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment