В Добруджанския земеделски институт-Ген.Тошево, обмислят да намалят наполовина племенното стадо овце от североизточната българска тънкорунна порода. За това алармира директорът на института доц. Илия Илиев.
Стадото в момента е от 950 овце-майки, около 60 коча, всяка година се оставят по 200 женски шилета за подновяването му. „Основният проблем при отглеждането на овцете е липсата на работна ръка. Когато наемеш работници, идват за ден-два, после не идват. В същото време от Инспекцията по труда настояват да се спазва стриктно Кодекса на труда, което налага по-голям брой хора да се наемат при отглеждането на овцете, а това увеличава разходите”, обяснява Илиев.
Загубата за година от племенното стадо, което е субсидирано, тъй като е в националния генофонд, е около 130 000 лева. „В момента за овцете са грижат 10 души”, добавя Илиев. От института продават агнета и на едро, и на дребно – живо тегло 9 лева без ДДС. „Реализацията на агнетата е трудна. Продадохме около 300 на едро. Има монопол на купувачите на агнета в страната, които налагат цените, а те са много ниски и не покриват разходите”, каза още Илиев.
В Добричка област повече овце се отглеждат от фермери в Тервелско и в село Овчарово. В много села в региона има стопани, които също отглеждат овце, но по-малко на брой.
По публикацията работи: Велислава Велева
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment