Велики четвъртък е. Това е много важен ден от Страстната седмица. Този ден е наситен със символика и народни поверия. Според традициите на християните, този ден е възпоменание за Тайната вечеря. На този ден Божият син Иисус Христос дава на своите ученици последните си духовни напътствия. Христос пророкува смъртта си на кръста и казва, че един от апостолите ще го предаде на фарисеите, за да бъде разпнат. Според народната традицията на днешния ден или на Велика събота се боядисват великденски яйца.
След вечерята Христос взел хляба, разчупил го и раздал на учениците си с думите: „Вземете, яжте, това е моето тяло!“. После вдигнал чашата с червено вино и казал: „Пийте от нея всички. Това е моята кръв. Кръвта на Новия Завет, която се пролива за опрощаване на греховете.“ Установено е тайното свето причастие.
Според народните обичаи, на този ден рано сутрин се боядисват великденските яйца – традицията позволява, освен на Велики четвъртък, обредните яйца да се приготвят и на Велика събота.
Първото яйце трябва да бъде червено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството. Това яйце се оставя настрана от другите и се подменя с миналогодишното, което досега е стояло в къщата, за да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели. Яйцето се пази, за да носи късмет.
Следващото яйце също е червено – то се оставя в църквата в събота вечерта, след празничната литургия, която продължава след полунощ, или на другия ден. Червените яйца са символ на Христовата мъчения.
На Велики четвъртък се подновява и квасът и се замесва тестото за великденските хлябове. Те носят най-разнообразни названия из България: великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла.
Обикновено се украсяват с нечетен брой червени или бели яйца и усукано около тях тесто. Жените приготвят и по-малки великденски хлебчета с по едно червено яйце в средата, които се дават на първия гостенин, на кумовете, и на роднини.
На този ден свещенослужителите изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота.
От древни времена много култури асоциират яйцето с Вселената. Червените яйца са символ на Христовата мъченическа кръв.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment