До редакцията на медия „Нова Варна“ пристигна официално съобщение за развитието по делото с преместваемите обекти, тип „беседка“, на „Хоризонт“ в Морската градина на Варна. Съдът е отстранил Виктор Бузев като заинтересована страна по делото с мотив, че той в момента не изпълнява длъжността главен архитект на морската столица. Освен това магистратите са поискали допълнителна съдебно-техническа експертиза (СТЕ). Ето още подробности:
Вчера се проведе съдебно заседание по административно дело, образувано по протест на Районна прокуратура – Варна, с което се иска обявяване на нищожност на Разрешение на Главния архитект на Община Варна (бел.ред. тогава длъжността е изпълнявал Виктор Бузев и той е разписал въпросното разрешение), с което е разрешено на „Овърсайз – Хоризонт“ АД поставянето на 10 бр. преместваеми обекти, разположени на територията на два поземлени имота в Приморски парк, м. Салтанат, гр. Варна.
В началото на съдебното заседание съдът отхвърли искането на Виктор Бузев, в качеството му на физическо лице да се конституира като заинтересована страна, защото същият е отстранен от длъжността на Гл. архитект на Община Варна, а ответната страна по делото се определя с оглед длъжността, а не с оглед личността на лицето. Поради това, съдът конституира за ответник в процеса арх. Лидия Ц., която временно изпълнява длъжността Гл. архитект на Община Варна.
Съдът докладва становището на арх. Лидия Ц. , че се оттегля разрешението за поставяне на процесните преместваеми обекти, както и че се оттегля заповедта на Гл. архитект № 156/14.03.2023 г. за поправка на очевидна фактическа грешка в издаденото разрешение №1/18.01.2022 г. Поради несъгласието на представителя на „Овърсайз – Хоризонт“ АД, съдът прие, че не може да се извърши надлежно оттегляне, респективно делото не може да се прекрати, защото законът изисква съгласие на всички главни и заинтересовани страни.
Съдът изслуша вещото лице и прие изготвената СТЕ (съдебно-техническа експертиза), в която се констатира, че двата процесни имота са в местност „Салтанат“, Приморски парк; територията на имотите, съгласно кадастралната карта е с устройство „обществен парк“. Според ОУП (Общ устройствен план), кадастралната карта и кадастралния регистър имотите попадат в Зона А от Закона за устройство на Черноморската крайбрежие. Вещото лице заяви, че не е извършвало замерване границите на Зона А. В СТЕ вещото лице твърди, че Варна не е в категорията „национален курорт“.
Поради възражения на страните, съдът отправи въпрос към министъра на МРРБ, да отговори дали Варна и по-конкретно двата процесни имота, се квалифицират като „национален курорт“.
Съдът назначи и допълнителна СТЕ, с въпроси, свързани с това, дали двата процесни имота попадат в Зона А, съгласно Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, като вещото лице да извърши съответните измервания. Съдът възложи на вещото лице да установи, след извършване на относимите проверки, кога са поставени ( от коя година) процесните преместваеми обекти.
Следващото съдебно заседание е насрочено за 20 юни 2023 г. от 13.30 ч.