Разговаряме с Георги Костов в качеството му на председател на СНЦ „Непознатите“ – сдружение, занимаващо се с културно-историческото наследство на България и защитата му в съвременния свят.
Здравейте, г-н Костов. Темата на нашия разговор е защитата на културно-историческото наследство от съвременните рискове. Какви рискове бихте очертали в тази сфера и бихте ли дали конкретен пример?
В ерата на дигитализацията един от основните съвременни рискове, който седи пред нас като общество е загубата на културна идентичност. Множеството информационни канали променят възприятията ни и създават убеждения, които се различават от историческите факти. В този процес най-голяма роля има глобалната дигитална еволюция, която може да ни затрие или въздигне културно. В този процес ние имаме най-същественото, а именно съдържание (контент), но ако не го използваме, ще бъдем заместени поради жаждата на обществото за информация в новите реалности на информационните еко системи. Или по-просто казано, ако не разказваме дигитално нашата история, друг ще го направи.
Конкретен пример мога да дам с „Исторически парк“ в област Варна община Ветрино. Това е бутафорен „Исторически парк“ или по-скоро атракцион „Исторически парк“. Интересното в случая е, че те са ярък пример за промяна на културно-историческите ценности. Кой е разрешил на „Исторически парк“ да слагат кафява табела на магистрала „Хемус“, нима те са значим исторически обект? Допускайки информационната подмяна, ние заплашваме значението на изконни исторически обекти, като Плиска, Мадара и Преслав. Не казвам, че е незаконно. За тази цел сме се обърнали към юристи и ще питаме АПИ и Министерство на културата. Ако се окаже, че е законно и частни обекти без историческа стойност се идентифицират с кафяви табели, е проблем за нас като общество.
Имате предвид, че историята ни може да бъде подменена?
Не само историята ни, нашата културна идентичност от години се подменя, но процесите на дигитализация и информационна експанзия засилват процеса. Като почнем от табелите на магистралата и завършим с игрите с добавена реалност с исторически елементи, всичко е заплаха и в същото време възможност за нас като държава с над 1300 години история.
Благодарим Ви за интервюто!
По интервюто работи: Пламена Сутева
Съдът остави без уважение исканията за спиране на предварителни изпълнения за премахване на повече от…
Учени са установили, че корите на ябълките подобряват мускулната маса. Това свойство се дължи на…
Вицепрезидентът Илияна Йотова се надява в утрешния ден депутатите най-накрая да изберат председател на парламента.…
23-годишен от Нови пазар бе осъден от Районен съд – Варна за обсебване на чужд…
Бирата е не само чудесно допълнение към цацата и пържените картофки, но и продукт, благодарение…
Сковаващ студ обхваща голяма част от България до часове. На някои места температурите ще паднат…
Leave a Comment