Категории: България

След комата: Чудодеен български манастир помогна на Мира Добрева

Реклама

Припомняме, че наскоро телевизионната водеща Мира Добрева едва не загуби живота си. Месец по-късно обаче, тя е отново на крака. Журналистката претърпя операция вследствие на остър перитонит, след което изпадна в кома за два дни, докато лежеше в „Пирогов“. Добрева е посетила чудотворен български манастир. Става дума за храма „Св. Димитър” в село Лозен

Звездата на БНТ се прибра у дома на 23 септември. Първото си излизане навън Добрева направи преди седмица и сподели пред последователите си в социалните мрежи, че е отишла да се зареди с енергия и сили в един от чудотворните манастири в близост до София, а именно в храма „Св. Димитър” в село Лозен, пише „Ретро”.

„Точно един месец след онази превратна нощ, в която разбрах колко крехък е животът. Това е първото ми излизане по маршрут, по-различен от този до болницата.

Четох някъде, че вече съм хукнала по планини и всичко е по старому. За жалост ще трябва да почакам малко, преди отново да мога да се катеря, да се върна на работа и в живота въобще. Но засега съм благодарна, че видях това място, което препоръчвам и на вас. Елате тук, ако сте минали през премеждие, или просто така. Силно енергийно е и прекрасно”, призова тв звездата в социалните мрежи. Тя била заведена в чудотворния храм от своя близка приятелка.

Лозен е от селищата, които са известни със своите многобройни църкви, параклиси и оброчни кръстове. Горни Лозен, обединено със село Долни Лозен, представлява най-голямото село в България, с 6300 живеещи в двете обединени селища. Селата са в подножието на Лозенската планина, която е завършек на Средна гора, и поради близостта си до столицата са много добре благоустроени и с достъпен транспорт. По традиция за уредбата и благолепието на храмовете в двете села от далечни времена се грижат отделни фамилии, които са възприели обгрижването им по наследство до ден днешен.

Храмът „Св. Димитър“ се намира в покрайнините на селото и е с голяма прилежаща площ, дарена от християни. Има спомен в местното население, че на това място някога се е издигал манастир, разрушен по време на турското робство. Няма точни исторически данни за първоначалното построяване на черквата. Сегашният манастир, във вида в който съществува, е построен през 1932 г. от родолюбивия християнин Алексо Къшов от селото. Алексо и неговото семейство дълги години се грижат и поддържат със свои средства църковния имот. През 2020 г. църквата е обновена с дарения на миряни и официално осветена от Негово светейшество патриарх Неофит. Стенописите са невероятно красиви. Смята се, че там блика и чудотворна вода.

 По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какви са полезните свойства на киселите краставички

Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…

преди 2 часа

Полезно ли е пресичането на киселото зеле

Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…

преди 2 часа

Спряха ферибота Свищов – Зимнич

Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…

преди 2 часа

Искат срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ да бъде публична

Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…

преди 2 часа

Задължителни ли са зимните гуми у нас

Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…

преди 2 часа

Как да си приготвим най-вкусната и бърза баница

Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…

преди 2 часа