Днес (31 октомври) отбелязваме Международния ден на Черно море. Днес 16 милиона души от шест държави, населяващи крайбрежието на Черно море, имат повод да празнуват
През 1993 г. е подписана Одеската декларация, която полага основите, върху които шестте черноморски държави заедно с международните донори извършват задълбочена оценка на състоянието на черноморската среда.
Целта е да бъде опазено Черно море и неговите природни ресурси да бъдат използвани устойчиво.
По-късно е разработен и Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, подписан на 31 октомври 1996 г.
Конвенцията насърчава прилагането на мерки за предотвратяване и смекчаване на замърсяването на морето и бреговите зони, управление на рибните ресурси и сътрудничество между държавите. Конвенцията посочва важността на сътрудничеството между прилежащите държави, за да се постигне оптимално управление и опазване на морската околна среда, провеждането на научни изследвания и мониторинг на морската околна среда в Черно море.
„В последно време учените установяват, че Черно море почти е загубило способността си да се възстановява от замърсяването, което причиняват хората. На днешния ден традиционно хората в България организират почиствания, наблюдения, изследване на околната среда на крайбрежието и други екоинициативи“, разказва Николай Танчев, активен гражданин и председател на фондация ”Гея”, пред медия „Нова Варна“.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment