Припомняме, че в неделя вечерта много хора в България станаха свидетели на невероятно красиво червено полярно сияние. Това се случва за първи път в страната ни. Климатологът проф. Георги Рачев коментира грандиозното и необичайно за нашите ширини събитие
„Видяхме го, защото то се образува на голяма височина – над 300 км, ако беше по-ниско, кривината на Земята щеше да го закрие“, съобщи за „Телеграф“ климатологът проф. Георги Рачев.
Той обясни, че сиянието се случва при определени физични условия. Основата е слънцето. Изключително активно е слънцето в своя 25-годишен пореден цикъл. В резултат на силно избухване е отделило огромно количество плазма, заредени частици, носещи се с голяма скорост. Това избухване се е случило към лицето на Земята. Тези частици се улавят от магнитосферата на Земята и по магнитните линии отиват към Северния полюс – Аурора Бореалис, или към Южния – Аурора Аустралис, уточни климатологът. И допълни, че в резултат на това се йонизират газовете в атмосферата – кислород и азот – светят и виждаме синьо, зелено, виолетово и по-рядко червено сияние. В неделя следобед в страната станахме свидетели на северно сияние, защото сме в Северното полукълбо.
Сиянието е свързано с магнитна буря. Онзи ден следобед тя беше от много високо ниво, планетарният индекс надмина 7-а степен, като най-високата е девет, уточни климатологът. Днес атмосферата отива към успокояване и индексът пада под 5 до 4 и така до следващата магнитна буря, която може да се предвиди с точност 2-3 дни по-рано, изтъкна проф. Рачев. По думите му да прогнозираш магнитна буря повече от две седмици напред е все едно да гледаш на карти.
Климатологът беше категоричен, че сиянието е изключително рядко феноменално природно явление и няма облъчване, нито знамения. Полярните сияния обикновено са в северните страни, в по-ниските части на атмосферата и обикновено са в зелено. Полярното сияние, което бе забелязано първоначално в североизточната част на България, след това се разпространи из останалите краища на страната. То се виждаше също в Германия, Дания, Румъния, Унгария, Чехия, Украйна, Полша и Словакия.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Leave a Comment