Сочните мандарини са любими плодове на много хора. Тъкмо сега е техният сезон. Тези плодове, освен много вкусни, са и изключително полезни, тъй като съдържат калий, натрий, желязо и други минерали, естествени антиоксиданти и полезни органични съединения, витамини от група В, витамини С, Е и А. Често, избирайки мандарини на пазара, залагаме на по-едни и ярки на цвят плодове, но това не винаги е гаранция, че те са сладки. Понякога и най-апетитно изглеждащите мандарини, се оказват доста кисели. В такива случай, не бива да изхвърляме плодовете, а можем да изпробваме на един стар японски трик.
Оказва се, че киселите мандарини могат да станат сладки с помощта на едно просто действие.
Трябва да направите следното: Поставете плодовете в дълбок съд, например голяма тенджера. Покрийте плодовете с вода. Важно: водата не трябва да е хладна или прекалено гореща. В идеалния случай температурата ще бъде около 40 градуса. След това изчакайте 10 минути. После извадете една мандарина и я опитайте. Ако е по-вкусно, това е, процедурата вече е приключила!
Ако искате да направите плода още по-сладък, можете да го потопите в купа с лед. След всички манипулации мандарините трябва да променят вкуса си. Киселините ще бъдат унищожени поради температурни промени, така че плодовете вече могат да се консумират с удоволствие, пише сайтът Актуално.
Как да различим киселите мандарини от сладките в магазина?
На първо място обърнете внимание как изглежда и мирише плодът. Той трябва да се отличава с аромат, еластичност и дебела кора. Втората важна подробност е състоянието на кората. По нея не трябва да има следи от гниене, не трябва да е прекалено мека или „дървесна“ – това показва, че мандарината е развалена. Между другото, самата опашка със зелени листа няма да ви каже нищо за свежестта на плода. По-добре погледнете цвета на кората. Има правило: колкото по-тежък е плодът, толкова по-кисел е той. И още един съвет: не забравяйте да помиришете плодовете. Ако имат аромат на мандарина, колкото и слаб да е, това означава, че те са откъснати скоро. Тези, които са третирани с химикали и транспортирани отдалеч, обикновено са със сапунена или химическа миризма.
По публикацията работи: Пламена Сутева