Днес е 20 декември. На този ден отбелязваме големия празник Игнажден, който е един от най-тачените празници у нас. В Православния календар празникът е отбелязан като Предпразненство на Рождество Христово. Св. свщмчк Игнатий Богоносец. Св. Йоан Кронщадски. Днес имен ден празнуват много хора: Игнат, Игнатка, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светла. В Източна България на Игнажден е първата коледна вечеря. На днешния ден се гадае каква ще бъде следващата година. Това се прави чрез характерния за 20 декември обичай „полазване“. Каква ще бъде годината, зависи от това какъв ще е първият гост, който влезе днес в къщата
Игнажден е един от най-тачените празници в България. На този ден започват родилните мъки на Света Богородица.
В Източна България на Игнажден е първата коледна вечеря. Трапезата е изцяло постна. На трапезата се слага сурово жито и орехи. Върху хляба или житото се запалва свещ, а най-възрастния обхожда с тамян и въглен и кади.
Празникът се свързва със зимното слънцестоене и се смята за началото на Новата година. Нарича се още Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден.
За празника Игнажден най-характерен е обичаят „полазване“. Народът казва, че от това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден, зависи каква ще бъде и следващата година. Счита се, че ако гостът е добър, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие и успех.
На този ден се замесва тесто за колаци. От замесеното тесто стопаните откъсват малко и на някоя греда правят от него кръст, за да бяга всяко зло. Правят толкова колаци, колкото са членовете на семейството.
Счита се, че ако на Игнажден времето е ясно, през април ще има суша. Ако пък вали дъжд, през април ще има дъждове и плодородие. Добре е, ако на Игнажден, а също и по Коледа вали сняг.
Според народните традиции, не се става от трапезата по време на ядене, защото иначе кокошките нямало да мътят. Освен това на този ден не се шие и плете, за да не се заплитат червата на кокошките и да снасят. Друго поверие е, че не се вари боб, за да не бие градушка. Не се пере, за да не налети болест. Бременните и жените, които все още не са раждали не трябва да работят, за да родят лесно.
По публикацията работи: Пламена Сутева
От няколко години в Народно читалище „Съзнание 1926“, град Белослав функционира клуб за хора с…
В момента е сезонът на киселото зеле. Но това е един огромен ангажимент защото трябва…
Според поверията се смята, че от днешния празник денят започва да расте по малко, колкото…
Тази нощ след продължително боледуване издъхна един от първите предприемачи в Благоевград, собственик на веригата…
Стана ясно, че условията, които „Продължаваме промяната-Демократична България“ поставят за започване на преговори за сформиране…
Както е изведстно автокрадците стават все по-креативни. Под прицел са нови коли, които се оказват…
Leave a Comment