Категории: Варна

Варна с повод за гордост: Димитър Василев стана член на Европейския съвет за иновации. Ето какво заяви пред „Нова Варна“

Реклама

Димитър Василев Иванов е председател на борда на Български бизнес форуми, член на Digital Leaders Network на Световния икономически форум, пълноправен член, представляващ България в European Startup Network. Той е една от движещите сили зад мрежата European Startup Cities.

Г-н Василев какво е Европейския съвет по иновации, каква е неговата функция и роля?

Първо бих искал да поздравя аудиторията на медия „Нова Варна“, както и екипа Ви за предоставената възможност да споделя, надявам се полезна за всички информация.

Европейският съвет за иновации EIC е водещата европейска програма за иновации за идентифициране, разработване и разширяване на обхвата на революционни технологии и иновации. Той е създаден в рамките на програмата на ЕС „Хоризонт Европа“ и разполага с бюджет от 10,1 млрд. евро за подпомагане на иновациите, които променят света, през целия им жизнен цикъл – от ранния етап на научните изследвания до доказването на концепцията, трансфера на технологии и финансирането и увеличаването на мащаба на стартиращи предприятия и МСП.

Работната програма на Европейския съвет за иновации за 2024 г. предоставя възможности за финансиране на стойност над 1,2 млрд. евро за стратегически технологии и разширяване на дейността на компаниите. По-голямата част от тях са предназначени за МСП и стартиращи предприятия за разработване и разширяване на иновациите.

Как успяхте да се преборите с толкова много кандидати?

Когато имаш опита, самочувствието и куража да заявиш, че имаш място сред най-добрите в Европа, резултатът е налице. В управителния съвет сме 20 човека, всеки от нас избран на конкурентен принцип, сред 400 от топ експертите в Европа.

За да съм по-конкретен в отговора си, според мен два са основните фактора, които са помогнали да бъда избран:

  • това, че съм част от хората, предложили и участвали в създаването на Новата Европейска Иновационна Стратегия,
  • Това, че съм съосновател на Startup Europe Networks с държавите от Западните Балкани и Централна и Източна Европа.

Както допълнение също важни моменти са:

  • Че съм от основните действащи лица в мрежата на Европейските Стартъп Градове
  • Че като председател на ББФ представлявам България в European Startup Network
  • Че по покана на френския министър на цифровия преход и електроните комуникации участвах в разработването на стратегия и екшън план за мащабиране на европейската технологична екосистема до следващо ниво, като част от инициативата Scale-up Europe на френския президент Еманюел Макрон. Може би е оказало влияние и това, че през последните години много активно участвам в редица работни групи към ЕС, обсъждания и дебати на тема иновации.

Заявявате, че имате стратегия за Югоизточна Европа, какви са акцентите в нея?

Моята лична мисия е осигуряване на равноправен достъп до информация и финансиране за създаване и внедряване на иновации. Без значение от това в коя част на Европа се намираш – град, село или отдалечен регион.

В момента се запознавам в детайли, както със стратегическата рамка, така и с работната програма на EIC за 2024 г. Предстои ми и първата за мен официална среща на борда, на 10-и и 11-и януари в Льовен. Веднага след нея ще започна да провеждам срещи с представители на националните и локалните иновационни екосистеми от Югоизточна Европа.

До няколко дни ще обявим и Информационен ден на Европейския съвет по иновациите, който ще се проведе в София.

И накрая да поговорим за Варна. Как градът може да е по-активен в иновациите?

Темата е много дълга и може би ще трябва някой път да си поговорим отделно само за нея.

Първо ще изкажа личното си мнение като експерт, ангажиран с процесите във Варна:

Всички знаем, че в периода 2018 – 2022 г. Варна имаше прекрасната възможност да стане един от новите дигитални хъбове на Европа и въпреки неимоверните усилия на  иновационната общност, тази възможност беше пропиляна от  действащата тогава администрация. Тук ще отбележа, че за този период дигиталният хъб на партньорския град на Варна в редица европейски инициативи Клуж Напока, получи финансиране за дигиталния си хъб от над 4 000 000 милиона евро.

Преди почти година Варна имаше възможност и се заяви като иновационна долина – „Дълбоко технологичен иновационен порт Варна“, отново благодарение на иновационната си екосистема. Тук е важно да се отбележи, че ако новата местна управа не предприеме  адекватни и навременни действия, сме на път да пропуснем и тази възможност. Иновационните долини в Саламанка и Клуж Напока, които се заявиха след Варна, вече активно работят и най-вероятно скоро ще се похвалят със сериозно финансиране.

На Варна не ѝ липсват иноватори, има активни университети, НПО-сектор, клъстери, стартъпи и активен бизнес сектор. Това, което липсва е общинска политика за насърчаване създаването и внедряването на иновации. Според мен е крайно време да се създаде отдел иновации и дигитализация в Община Варна. Смятам, че е крайно време също да видим и активен отдел за европейско развитие и проекти със ресорен заместник-кмет.

И най-важното, да се работи по информираността и да има активна комуникация с всички заинтересовани страни.

Сега, като член на управителния съвет на Европейският съвет по иновации, бих искал отново да отбележа, че работната програма на Европейския съвет за иновации за 2024 г. предоставя възможности за финансиране на стойност над 1,2 млрд. евро. То ще се случи по три основни схеми:

EIC Pathfinder – 256 млн. евро за мултидисциплинарни изследователски екипи за провеждане на визионерски изследвания с потенциал да доведат до технологичен пробив.

EIC Transition – 94 млн. евро за превръщане на резултатите от научните изследвания във възможности за иновации вследствие на резултатите, получени от проектите EIC Pathfinder.

EIC Accelerator – 675 млн. евро за стартиращи предприятия и МСП за разработване и разширяване на иновациите, които имат потенциал да създадат нови пазари или да променят съществуващи такива.

През последните 3 години от България имаме 59 кандидата с много добра успеваемост. Това ясно показва, че имаме много малко кандидати и много добра успеваемост. Аз лично се ангажирам да повишим информираността и по този начин да мотивираме повече кандидати да се включат в програмите и да бъдат финансирани.

Време е да видим и Български град кандидат в конкурса Европейска столица на иновациите – ежегодната награда, която се присъжда на европейските градове, които най-добре насърчават иновациите в своите общности. И защо не това да е София, Пловдив, Варна, Бургас или Габрово?

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 10 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 10 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 10 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 10 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 12 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 12 часа