От месец ноември 2023 година тече ревизия на Българската православна църква, като това доведе до остър сблъсък между Националната агенция за приходите (НАП) и Светия синод, който не е съгласен държавата да проверява сметките му. Светият синод е изпратил писмо до НАП, в което пише, че ревизията е противоконституционна и представлява риск за националната сигурност.
Финансова ревизия на БПЦ е за установяване на задължения от корпоративен данък за периода 2017-2022 г., пише „Капитал“, позовавайки се на информация от НАП.
„Осемте въпроса отнасящи се до начина на финансиране на БПЦ-БП, разходите ѝ, начина на организиране на дейността и счетоводна отчетност и достъп до документите ѝ, представляват недопустим и противоконституционен опит за намеса във вътрешната организация на Българската православна църква – Българска патриаршия. Контролът върху финансовите отчети буквално означава контрол върху отделните религиозни институции, което поражда съмнение дали това не е действителната цел на проверката“, пише в документа, входиран от нея като част от изпратените документи за ревизията на НАП. Той е подписан от мелнишкият епископ и секретар на Синода Герасим.
Митрополитите обясняват, че основател на православната църква е „Самия Господ Иисус Христос“, а в отношенията с българската държава са се „редували периоди на гонения от страна на държавата с периоди на мирно съвместно съществуване“. „Историята доказва и, че демократичните отношения между държавата и Църквата при взаимно уважение и при гарантиране права на самоуправление на Църквата са гарант за националната сигурност в България“, се казва в писмото.
„Опитът от почти двайсетгодишния разкол в България доказва, че всяка намеса на държавата във вътрешните дела на Църквата води до тежки последствия както за Църквата, така и за самата държава. Историческият опит показва също така, че винаги когато държавата се е опитвала да упражни контрол върху дейността на Църквата или да моделира вътрешно-църковния живот по своите светски критерии, това е завършвало с неуспех“, се казва в писмото на Светия Синод до НАП, в което се цитира дори Антиохийският събор.
Едно от основните възражения на Синода е приходите от наеми да се смятат за стопанска дейност. Според тях това не са приходи, а дарения.
Светият синод заявява и че НАП изобщо не може да е ревизор на БПЦ. „Ако Държавата препятства Църквата да потребява църковното имущество спрямо предназначението си, то пречи на самото богослужение“, обосновават се оттам.
Единственото, което митрополитите признават, че държавата може да проверява, са „средства от държавната субсидия за възнаграждения на свещенослужителите“, за които има изрично предвиден ред в специалния Закон за вероизповеданията.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment