Столетничката баба Маринка от Добрич ще празнува рождения си ден на 14 февруари. По принцип Маринка е родена на 9 февруари през 1924 година, но тогава не е имало възможност да бъде вписана в регистъра. Въпреки това тя обича 14 февруари, тъй като това е и датата, през която е вдигнала сватба със съпруга си. Мъжът на баба Маринка е един от първите възпитаници на Висшето търговско училище във Варна
Баба Маринка от Добрич ще празнува своята 100-годишнина на 14.02.2024 г. Тя се чувства чудесно на достолепната си възраст и определено младее за годините си. Няма досадни болежки, похапва си всичко – без риба, обича сладичко и тестени изделия, а водата не е сред любимите ѝ течности за пиене. Сутрешното кафе и четенето на вестник за нея са задължителен ритуал всеки ден. Винаги е била отлична домакиня и до днес с удоволствие посреща гости с неизменната широка усмивка на лицето си.
На 100-тния си рожден ден баба Маринка ще събере най-близките си хора – внуците и правнуците, за да се посмеят заедно, да ги почерпи с торта и да си припомнят отново интересни истории от дълголетния й разнолик и достоен живот.
Маринка Йорданова Андреева е родена на 9.02.1924 г. в с. Одринци, Добричко, но тогава се случила люта зима и успели да я запишат в регистъра чак на 14.02. Така цял живот празнува рождения си ден на тази дата, която ѝ е много скъпа, защото на нея е била и сватбата ѝ.
До четвърто отделение учи в румънско училище в родното си село, което тогава се намира в пределите на Южна Добруджа. След това сама се научава да пише и чете на български език.
През 1943 г. зеленооката хубавица, която е сред най-личните моми, се омъжва за Иван Андреев – най-образованият мъж в селото, един от първите възпитаници на Висшето търговско училище (днес Икономически университет – Варна).
Роден през 1917 г., той завършва две висши образования – икономическо и право. След като заема ръководни постове, сред които директор на „Партиен и държавен контрол“ и кмет на село Ведрина, той е изключен от БКП, защото е участник в движението, подготвяло „Заговора на Горуня“.
Въпреки бунтарския живот на съпруга си, Маринка е неизменно до него и заедно преживяват тези трудни за семейството години. Тя работи тежък физически труд като бригадир в завод „Жакард“ – Добрич. Неведнъж е удостоявана със званието „ударник на труда“. Родила и отгледала две деца: Стоян Андреев – завършил история и литература в СУ“ Климент Охридски“, дългогодишен учител в ТМСС и Спортното училище в гр. Добрич, и д-р Маргарита Байчева – лекар с три специалности, основател на Центъра по хемодиализа в Добрич.
През 1980 г. загубва снаха си в автомобилна катастрофа и се налага да играе основна роля в отглеждането и възпитанието на внуците си Иван и Радосвета. Иван Андреев е завършил агроинженерство в Пловдив, дългогодишен служител на ДАНС в Добрич, където е заемал и ръководни длъжности. Заедно със съпругата си Валентина Андреева са отгледали две прекрасни деца – Стоян и Преслав, които и до момента са най-близо до баба Маринка.
Радосвета Андреева е професор по детска дентална медицина във Факултета по дентална медицина към Медицински университет – Варна, доктор по медицина и доктор на науките, преподавател, заемала административни длъжности зам.-декан и ръководител на катедра.
Наскоро заедно със съпруга си д-р Борис Борисов проф. Андреева създаде най-новия модерен Медико-дентален център в гр. Варна, съобщават от ИУ-Варна за медия „Нова Варна“.