В търсенето на устойчиви енергийни решения, България се обръща към ветровете на Черно море като потенциален източник на възобновяема енергия. Ние от “Нова Варна” се свързахме с Колю Панайотов, председател на Ловно-рибарско дружество – Варна, който сподели своята позиция относно настоящите и бъдещите ветропаркове в района. Ето ключови моменти от разговора:
Г-н Панайотов, имате ли притеснения относно ветропарковете?
Имаме сериозни притеснения и то с години наред. Ветрогенераторите в региони като Шабла и Каварна вече показаха, че могат да бъдат фатални за птиците и прилепите, които са част от нашата екосистема.
Какво мислите за потенциалното въздействие на ветрогенераторите в морето?
Това би могло да нанесе сериозни нарушения на миграцията на рибите. Морските обитатели са изключително чувствителни към промени в своите хранителни вериги и миграционни пътища. Ветрогенераторите биха препятствали тези процеси, което е сериозна заплаха за баланса в екосистемата на Черно море.”
Как ветрогенераторите влияят на сушата?
“Наблюдаваме драстично намаляване на популациите на заек и пъдпъдък в районите, наситени с ветрогенератори. Тези места бяха богати на дивеч, но сега станаха непривлекателни за прелетните птици, което директно влияе както на биоразнообразието, така и на лова.”
Има ли опасност ветропарковете да ограничат риболовните зони?
“Абсолютно. И не само това, но и рибата, която може да се лови в тези райони, ще намалее драстично, което поставя под въпрос самото съществуване на риболова като професия.”
Какво очаквате да бъде влиянието на ветрогенераторите върху икономиката на Варна?
“Варна е туристически център и всяко въздействие върху крайбрежната ивица или морската среда би имало пряко отражение върху туризма и рибарството. Икономическата стагнация в риболовния сектор и потенциалните сътресения за ловно-рибарската гилдия са реална заплаха.”
Разговорът ни с Колю Панайотов хвърля светлина върху притесненията на общностите, които живеят в хармония с природата и зависят от нея. Докато стремежът към зелена енергия е благороден, от същевременно значение е и да се вземат предвид и потенциалните рискове за местната флора и фауна, както и за хората, чийто живот е тясно свързан с тях.
По публикацията работи: Зоя Георгиева