След като разговаряхме с г-н Костов по актуални теми, той изпрати анализ за предстоящото гласуване на бюджета на Варна за 2024 г. Предоставяме на вашето внимание целия анализ без редакторска намеса:
Кметът на Варна Благомир Коцев се постави в тежка ситуация с процедурата по приемане на бюджета на града. Прехвърляне на отговорност към политическите представители за текущата ситуация, в която изпада общината, ще се окажат безплодни нападки. Раздаването на морални присъди и тактически отлагания само влошава диалога. За приемането на бюджета има законово фиксирани срокове, които формират обществените финанси, касаещи варненци. Моделът на управление на Варна – Коцев, започва да придобива своя облик.
ЦЕЛИТЕ
Добрите намерения на кмета се изразяват в неговата позиция и визия за развитието на Варна, a неговите умения в приемане и прилагане на основния инструмент – Бюджета. Основна задача на един градоначалник е да намери подкрепа за финансиране на плановете за развитие на града. За тази цел се изисква политическа опитност и последователност за консолидиране на местния вот. Най-общо казано, необходими са минимум 26 гласа в подкрепа на бюджета от 51 съветници. Съветници, избрани да представляват волята на варненци по закон.
Във варненския Общински съвет има множество фракции от различни политически групи. Част от тях неофициално представлява и интересите на бизнес организации, съсловни организации и други имащи отношение към града и местната политика. На първо място е групата на председателя на съвета Христо Димитров, състояща се от 9 общински съветника, която е вътрешно представена от три политически формации: „Алтернативата“, „Има такъв народ“ и „Свобода“. След това са ГЕРБ, ПП-ДБ, „Възраждане“, „Български гласъ“, Земеделски съюз „Ал. Стамболийски“, БСП, ДПС, СДС.
РАЗМИНАВАНЕТО
Основният проблем идва от опитите на кмета да управлява Община Варна чрез търговски модел на фирмена собственост. Непознаването на законовата рамка води до погрешен модел на управление. Забелязва се и силна политическа неувереност, изразяваща се най-вече в непознаването на функциите на общинския съвет и функцията на кмета. За да се постигне мнозинство е необходим политически консенсус. Неговата липса води до формирането на нестабилно мнозинство (плаващо мнозинство). На този етап кметът не събира достатъчно подкрепа от съветниците, които по закон представляват гражданите на Варна. Вътрешните спекулации за такова мнозинство, без поет ангажимент, само изострят напрежението между политическите групи и кмета.
100 дни от управлението минаха. Предизборната кампания отдавна свърши и е време да се изпълняват предизборните обещания. За тази цел на кмета му е необходим приет и работещ бюджет. Разминаването на целите на кмета и на политическите представители създава липсата на консенсус за бюджета. Законово определената рамка има разписани срокове за изпълнение на процедурите. Несъобразяването с тези срокове и непоследователността в преговорната рамка създават дисбаланс. Това ще доведе до тактическо отдръпване на представителите на варненци и забоксуване на процедурата.
Чертаещите разделителни линии ПР-акции, търсещи обществена подкрепа за цели на кмета, показват авторитарен подход за раздаване на морални присъди. Това е систематичен опит за прехвърляне на отговорност. Трябва да е ясно – отговорността за бюджета на Варна и неговото приемане е персонален изпит за кмета Коцев.
ПРИЕМАНЕТО
Бюджетът на Варна ще се приеме рано или късно, но въпросът е как и ще има ли последици за града и хората. Самата процедура по създаването му беше опорочена с множество гафове и тотално разминаване между говоренето на кмета и заместниците му и приетите документи. Така например един от основните проблеми са имотите за продан (близо 400 на брой, от които 133 цели парцела), които все още седят в бюджетната рамка. Стигна се до комичната ситуация, че кметът дава пресконференция как са били подведени да ги впишат и не са видели, че ще продават близо 400 имота. Беше обвинен един служител. Заяви се, че пропускът ще се оправи и служителят ще бъде уволнен. Още по-комично се оказа това, че служителят не е уволнен (засега), а имотите не могат да бъдат изкарани от бюджета поради законови срокове.
Случаите са немалко. Освен чисто административния опит се наблюдава и липсата на политическа зрялост, съчетана с нерешителност и липса на принципни позиции по основни теми. Самият кмет най-вероятно вярва, че подходът, който използва е правилен, но резултатите говорят за друго. Отказът от отговорност с прехвърляне на голяма част от политическата решения към София, затруднява формирането на мнозинство за приемането на бюджета.
Опитите за процедурни хватки и заобикалянето на закона, чрез бламиране на правата на съветниците не биха довели до съществени успехи. Тоест много малко вероятно е бюджетът да мине през задния вход, като се оправят съществените пропуски на крак по време на сесията. От една страна ще е потъпкване на съвета, от друга ще се демонстрира погазване и на закона.
С всяко отлагане на приемането на бюджета, политическата цена за кмета Коцев ще става все по-голяма, както и последиците за града. Моралният компас за добри намерения не е достатъчен, необходими са и добри умения и спазване на закона.
ИЗВОДИТЕ
Политическият интегритет на кмета е със сериозни дефицити, а заобикалящата го среда от хора не покрива недостига. Фактологично това се изразява с противоречия на публично заявени политики с реални документи и действия. Опитите за морален рекет и обвинения към съветниците, че са виновни за неприемането на бюджета ще вдигне залозите. С всяко следващо гласуване политическите искания ще се покачват, а виновен винаги е кметът.
Автор на анализа Георги Костов