Категории: Любопитно

Ултра издръжлив мъх се оказа ключът към живота на Марс

Реклама

Кога ще сме готови да населим Марс? Учени откриха вид пустинен мъх в западната част на Китай, който може да постави началото на екоститема на Червената планета.

Учени са идентифицирали супер устойчив вид пустинен мъх в западния регион на Китай Синцзян, който може да помогне за поддържането на възможни колонии на Марс, показа проучване на Китайската академия на науките. Когато беше подложен на условия, които симулират околната среда на Марс, мъхът – Syntrichia Caninervis – беше установено, че може да издържи на екстремна сухота, ултра-ниски температури и радиация, каза академията в изследователска статия, публикувана в списанието Innovation.

Мъхът може да послужи като „основа за установяване и поддържане на екосистемата, като допринася за производството на кислород, улавянето на въглерод и плодородието на почвата“, каза изследователят в проучването, публикувано на 1 юли.

„Той може да помогне за задвижването на атмосферните, геоложките и екологичните процеси, необходими за други растения и животни, като същевременно улеснява създаването на нови обитаеми среди, благоприятни за дългосрочно човешко заселване“, добавя документът.

В изследването учените открили, че дори след като е загубил повече от 98% от съдържанието на клетъчна вода, мъхът е успял да възстанови фотосинтетичните и физиологични дейности в рамките на секунди след като е бил хидратиран.

Когато е непокътнато, растението може също така да понася ултра-ниски температури и да се регенерира, след като бъде съхранявано във фризер при минус 80 градуса по Целзий в продължение на пет години или в течен азот в продължение на един месец.

Мъхът се среща в Синдзян, Тибет, калифорнийска пустиня, Близкия изток и полярните региони.

Надпреварата за поставяне на по-голям отпечатък в космоса подтикна Китай и Съединените щати да стартират планове за проучване през последните години.

Китайските мисии включват изстрелване на близка до Земята астероидна сонда Tianwen-2 следващата година и Tianwen-3 около 2030 г., за да донесат проби от Марс. Китай миналия месец извади проби от обратната страна на Луната.

В Съединените щати НАСА формулира 20-годишен план за Марс, търсейки отговори дали червената планета е обитаема за хората.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 26 минути

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 33 минути

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 39 минути

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 45 минути

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 3 часа

Това е рецептата за най-кусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 3 часа