През последните летни месеци са регистрирани 19 случая в Европа. Посочва се, че вирусът може да се разпространява чрез ухапвания от насекоми. Симптомите включват главоболие, гадене, повръщане, мускулни и ставни болки и др.
За първи път в Европа се съобщава за инвалидизиращ вирус, произхождащ от ленивци и предаван чрез ухапване от мушици, потвърдиха официални лица.
През летните месеци юни и юли в Европа са регистрирани 19 случая на вируса Oropouche, както съобщава Европейският център за контрол на заболяванията. В Испания са регистрирани 12 случая, в Италия – пет, а в Германия – два, съобщава Manchester Evening News.
Вирусът се разпространява предимно чрез ухапвания от насекоми, включително комари, и произхожда от бледогърли ленивци, нечовекоподобни примати и птици.
Понастоящем няма налична ваксина за вируса, който принадлежи към същото семейство болести като вируса Зика и треската денга, предава NDTV.
Д-р Дани Алтман, професор по имунология в Imperial College London, каза пред The Telegraph: „Определено трябва да се тревожим. Нещата се променят и може да станат неудържими.“
По-рано са докладвани огнища на вируса в няколко страни в Южна и Централна Америка, както и в Карибите. През 2024 г. бяха регистрирани специфични огнища в Бразилия, Боливия, Колумбия, Перу, а наскоро и в Куба.
От случаите, регистрирани в Европа, 18 включват скорошно пътуване до Куба, докато един случай в Италия включва пътуване до Бразилия.
„Вирусът на ленивеца“, се разпространява бързо в Европа. Oropouche може да причини симптоми като главоболие, гадене, повръщане и мускулни и ставни болки, като понякога се появяват по-тежки симптоми. Тези симптоми обикновено изчезват след четири дни. Според ECDC фаталните резултати са изключително редки, докато възстановяването е често срещано.
Въпреки това The Lancet съобщи на 25 юли, че два смъртни случая, причинени от Oropouche, са регистрирани за първи път в Бразилия, включващи две млади жени без основни здравословни проблеми.
Между януари и средата на юли са съобщени повече от 8000 случая в Бразилия, Боливия, Перу, Колумбия и Куба.
ECDC оценява риска от инфекция за граждани на ЕС, пътуващи до или пребиваващи в епидемични райони, като умерен поради големия брой случаи, докладвани в Северна и Южна Америка.
Европейският орган посъветва пътуващите до засегнатите региони да използват лични предпазни мерки, за да намалят риска от ухапвания от насекоми, както по време на дейности на открито, така и вътре в домовете. Това включва използването на репеленти срещу насекоми и носенето на ризи с дълги ръкави и дълги панталони.
Превод и редакция: Пламена Сутева
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment