Категории: Варна

Съдът във Варна определи по-тежко наказание на шофьор на камион, причинил смърт на пътя и избягал

Реклама

Съдът определи близо двойно по-тежко наказание на шофьор на камион, който при поредно нарушение на правилата, предизвикал смъртоносно ПТП. Това съобщават от Апелативен съд – Варна за медия „Нова Варна“. Смъртоносната катастрофа се е случила на 03.10.2022 г. на пътя Русе – Варна

7 вместо 4 години в затвора ще пребивава 44-годишен подсъдим за това, че при управление на камион нарушил правилата за движение, по непредпазливост причинил смъртта на друг шофьор и избягал от местопроизшествието. Инцидентът е станал на 03.10.2022 г. на пътя Русе – Варна в община Цар Калоян. Нарушенията на Закона за движение по пътищата се състоят в това, че шофьорът не изпълнил задължението си да контролира непрекъснато превозното средство и че превишил допустимата максимална скорост – вместо с до 70км/ч, управлявал с 87. Окръжният съд в Разград е определил наказание 4 години лишаване от свобода и е лишил Йордан М. от право да управлява МПС за 5 години. Подсъдимият е признал фактите и делото е било разгледано по съкратена процедура.

Първоинстанционната присъда бе обжалвана от подсъдимия и частните обвинители – и двете страни намират наказанието за несправедливо.

Подсъдимият е професионален шофьор, но през годините му били налагани множество административни наказания – 35 наказателни постановления и 3 фиша. Осъждан бил неколкократно, в повечето случаи за управление на МПС след употреба на наркотици. На инкриминираната дата се движел от Русе към Цар Калоян със скорост около 87 км/ч. Пътят бил с една лента, с наклон и поредица завои. По същото време в обратната посока се движел лек автомобил с двама души. При превключване на по-ниска предавка, ремаркето на камиона занесло наляво и подсъдимият загубил контрол над композицията. Ремаркето препречило цялото насрещно платно и настъпил сблъсък. Подсъдимият продължил движението си. Впоследствие се върнал на местопроизшествието, но разбирайки, че не е бил разпознат, отново напуснал. По-късно край Търговище полицейски служители видели, че не спира на знак „Стоп“ и го спрели за проверка. Тестът за наркотици отчел наличие на метадон, а МПС-то било разпознато като издирваното за произшествието. Междувременно тежко раненият водач на автомобила починал в болница.

Основната причина за настъпване на ПТП-то била загубата на контрол

върху управлението на товарния състав от страна на Йордан М. и навлизането на ремаркето в лентите за насрещно движение. Тъкмо защото оценил превишената скорост като опасна, с неадекватните си действия по намаляването й – употреба на спирачка, завиване на волана и превключване на по-ниска предавка, той сам създал загубата на странична устойчивост на композицията. Като пряка и непосредствена причина за ПТП се отчитат превишената скорост, желанието за чието намаляване довело до необмислено боравене с органи за управление на автомобила, което пък се реализирало в загуба на контрол и последващ удар.

Апелативният съд открои още едно нарушение, останало извън обсега на обвинението, но то трябва да се отчете при определяне на наказанието – несъобразяване с атмосферните условия, релефа и състоянието на пътя.

Втората инстанция акцентира на високата обществена опасност на дееца с оглед многобройността на предходните нарушения и тежестта им, разкриващи продължително и тенденциозно неглижиране на нормите на ЗДвП, далеч извън рамките на допустимото. За извършените престъпления срещу транспорта спрямо подсъдимия била приложена цялата палитра от възможни наказания – пробация, лишаване от свобода условно, ефективно, лишаване от право да управлява МПС, глоба. Санкциите не довели до корекция в поведението му, въпреки че упражняването на дейност по превоз на тежки товари би трябвало да го подтиква към още по-стриктно спазване на правилата.

Въззивната инстанция не подцени и обстоятелствата, при които деецът е бил спрян – непосредствено след причиненото ПТП извършил поредно грубо нарушение на закона, неспирайки на знак „Стоп“.

Липсата на каквото и да било превъзпитаващо въздействие на административните и наказателните норми води до извод, че е наложителна по-продължителна изолация на подсъдимия от обществото. Апелативен съд – Варна прецени, че наказанието трябва да бъде увеличено до 10 години и 6 месеца лишаване от свобода. Заради задължителното за съкратеното съдебно следствие намаляване с 1/3, на изтърпяване подлежат 7 години.

С тези мотиви горната инстанция измени присъдата на Окръжния съд в Разград. Решението може да се обжалва пред ВКС.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

ЦИК излезе с категорична позиция във връзка с твърдения за хартията за машинно гласуване

Според ЦИК подобни "неверни твърдения" целят да всеят недоверие в машинното гласуване.  От ЦИК са…

преди 11 часа

МОН с новина за деветокласниците: Обявиха важни дати

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков обяви пред социалните партньори от Отрасловия съвет…

преди 12 часа

Служебният министър на иновациите и растежа във Варна: Спекулация е, че хартията на БНБ не отговаря на стандарта на вносителя на машините

Днес служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който е координатор за материално-техническо обезпечаване…

преди 12 часа

Война за паркоместа в столицата: Мъж е пребит от свой съсед

Свадата, прераснала във физическа саморазправа, се е разиграла в софийския квартал „Овча Купел”. Потърпевшият е…

преди 13 часа

Заради вятърните електроцентрали: Кметът на Добричка община поиска среща с Главчев за свикване на местен референдум

Според кмета на Добричка община Соня Георгиева се прави опит да се ограничи правото на…

преди 13 часа

До края на годината настъпва голяма промяна по пътищата в България

Стана ясно, че до края на годината камерите на тол системата ще бъдат сертифицирани да…

преди 13 часа