Категории: Варна

На тази дата през 1951г. : Проливен дъжд и над 257 литра на квадрат във Варна. Най-проливният в историята на България

Реклама

На 20 август 1951 г. във Варна пада най-проливният дъжд в историята на измерванията у нас. Небето се разцепило за 9 часа и половина.

Стресирал се дори самопишещият дъждомер в метеорологичната станция във Варна. Не успял да регистрира изцяло и правилно пороя.

Нанесените щети, особено на асфалтовата настилка в града, са чудовищни. Канализационната мрежа се оказала недостатъчна, за да побере огромното количество вода, поради което улиците се превърнали в буйни реки.

Валежът бил най-силен между 13:30 и 13:40 часа и между 17:05 и 17:10 часа с максимална интензивност за 5 минути от близо 3 л/кв.м за минута. Във варненската метеорологичната станция измерено количество за 24 часа е 257,8 л/кв.м.

Месечната норма за август във Варна е 36 л/кв.м.
Така само за едно денонощие е паднал дъжд седем пъти повече от валежа, който обикновено се изсипва за цял месец.

Годишната норма за Варна е 513 л/кв.м.

Като се пресметне площта, върху която е паднал този проливен дъжд, и количеството, измерено във Варна, а именно площ от около 600 кв.км, общия обем на пороя е 150 000 000 куб. м.

Щетите в Морската столица са сериозни. Под вода се оказват множество сгради. Пътните настилки в голямата си част са отнесени. Канализацията се запушва от огромните количества дъжд и дни наред улиците на града се превръщат в буйни реки.

Всъщност, пет години по-рано Варна отново е залята, макар и в по-малки мащаби.

След невиждания порой и потопа от август 1951 година, с цел да се предотвратят бъдещи подобни бедствия, започва залесяване на Франгенското плато, разположено северно от града. За около пет години са залесени терените по южните склонове на платото и над квартал Виница. Така се създава екосистема, която до голяма степен поема и преразпределя дъждовните води, като забавя отвеждането им към по-ниските части, където е разположен град Варна.

Световният рекорд

Според статистиката на Световната метеорологична организация най-голям дъжд за 24 часа е паднал на 15 – 16 март 1952 г. – в Силао на острова в Индийския океан Реюньон. За денонощие е отчетено 1870 л/кв. метра.

В Североизточна Индия, на платото Шлонг, се намира най-дъждовното място в света – станция Черапунджи, където средногодишно падат 12 000 мм валежи.

В някои години са отчетени дори годишни количества от почти 23 000 мм! Освен че количеството е невъобразимо за нашите представи, то се излива само в един сезон! Около три четвърти от годишните количества валежи в Индия падат през четирите месеца от юни до септември, понякога и до октомври.

За най-влажното място на планетата колумбийската провинция Чоко. Съществува и друг рекордьор – планината Вай-але-але на хавайския Кауай архипелаг. Там вали 360 дни.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 13 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 13 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 13 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 13 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 15 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 15 часа