Категории: България

Проф. Кантарджиев разказа за опасна болест, типична за лятото. Как да се предпазим?

Реклама

Епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев коментира едно много тежко заболяване, което се характеризира като типична лятна инфекция, а именно легионелната пневмония. Той обясни какво е характерно за заболяването и даде някои препоръки, свързани с него.

„Легионелната пневмония е типична инфекция за сезоните с топло време и много пътувания. Именно затова сега, през това горещо лято, са най-благоприятните условия за развитие на заболяването сред хората. Легионалната пневмония се причинява от една бактерия, която живее във водопроводната система. Неправилно някои го свързват с климатиците“, посочва проф. Кантарджиев пред сайта zdrave.to.

„Големият риск е когато хората се връщат от по-дълъг отпуск, през което време не са се ползвали душът и банята в собствените им жилища. Или пък, когато отидат в хотел, където водопроводната система не е ползвана дълго време или въобще. Затова е важно да запомнят и спазват някои правила. Първо трябва да оставите водата да се оттече, да включите задължително вентилацията в банята и веднага да излезете оттам. Т.е., поемате си дълбоко въздух, влизате в банята, без да дишате или по-точно – ограничавайки дишането, включвате топлата и студената вода да текат и излизате. След няколко минути, пак ограничавайки дишането, влизате, спирате водата и оставяте вентилационната система да работи. И вече след 10-15 минути спокойно можете да се къпете. Това се прави, тъй като легионелата се вдишва от аерозола, създаден от душа и чешмата в банята“, посочва професорът.

Как се проявява легионелната пневмония

„Проявява се като тежка пневмония, с много висока, до 40 градуса температура, обикновено със засягане на двата бели дроба, но не задължително. Типичен ход на пневмония с кашлица, висока температура, загуба на сили. Понякога състоянието е много тежко и може пациентът да има объркано съзнание. Неприятното е това, че не се влияе от пеницилина и от антибиотиците, които масово се използват. За лечение трябва да се използват или макролиди, или респираторни хинолони, или доксициклин. Диагнозата трябва да се установи в Националния център по заразни болести“, казва още проф. Кантарджиев.

Има ли случаи на легионелна болест у нас

„Да, случаи на легионелна болест има. Особено неприятни са случаите, когато чужденец, почивал в български курорт, прояви заболяването, когато се върне в неговата страна. Докаже ли се легионела, започва обследване от Международна комисия на хотела, в който е пребивавал този човек. И е доста неприятно“, заявява проф. Кантарджиев.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

ЦИК излезе с категорична позиция във връзка с твърдения за хартията за машинно гласуване

Според ЦИК подобни "неверни твърдения" целят да всеят недоверие в машинното гласуване.  От ЦИК са…

преди 5 часа

МОН с новина за деветокласниците: Обявиха важни дати

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков обяви пред социалните партньори от Отрасловия съвет…

преди 6 часа

Служебният министър на иновациите и растежа във Варна: Спекулация е, че хартията на БНБ не отговаря на стандарта на вносителя на машините

Днес служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който е координатор за материално-техническо обезпечаване…

преди 6 часа

Война за паркоместа в столицата: Мъж е пребит от свой съсед

Свадата, прераснала във физическа саморазправа, се е разиграла в софийския квартал „Овча Купел”. Потърпевшият е…

преди 7 часа

Заради вятърните електроцентрали: Кметът на Добричка община поиска среща с Главчев за свикване на местен референдум

Според кмета на Добричка община Соня Георгиева се прави опит да се ограничи правото на…

преди 7 часа

До края на годината настъпва голяма промяна по пътищата в България

Стана ясно, че до края на годината камерите на тол системата ще бъдат сертифицирани да…

преди 7 часа