Категории: България

МОН: Телефоните в клас са забранени, но над 50% от учениците се разсейват с такива

Реклама

По думите на образователния министър използването на мобилни телефони в класните стаи е забранено в Закона за предучилищното и училищното образование още от 2016 година.

„Учебната година се открива на 16 септември, макар че някои училища подготвят тържества и на 15 септември. Учениците тази учебна година са малко над 700 000, а първокласниците са около 50 000. След няколко дни ще имаме точните цифри“, заяви в ефира на бТВ проф. Галин Цоков, министър на образованието и науката.

Мобилните телефони в клас

„Използването на телефони в класните стаи е забранено в Закона за предучилищното и училищното образование още от 2016 година. В много правилници на училища има забрана и за използване на телефони в междучасията и в рамките на целия ден“, коментира министърът.

„Ние внимателно наблюдаваме този процес. Разработили сме обща визия за дигитализация в образованието. Тревожни са данните от последното изследване PISA, които показаха, че голям процент български ученици са разсеяни и не внимават в час – особено по математика и природни науки, защото използват своите телефони“, обясни образователният министър и допълни, че понякога става въпрос за над 50% от учениците.

„Това е задача, която трябва да решим в диалог. Само забраната няма да постигне резултата, които ние искаме – да бъдат по-мотивирани и по-концентрирани“, посочи още проф. Цоков.

По думите му е необходим диалог и с родителските организации, защото родителите се притесняват за децата си и често търсят обратно обаждане от тях или SMS.

Министър Цоков смята, че всяко училище само трябва да реши дали да забрани използването на мобилни телефони в клас.

Електронните дневници

„Електронните дневници ще бъдат както и през миналата година. Дневникът, който е към Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование НЕИСПУО, ще бъде доразвит през следващите месеци, за да бъде още по-добър, още по-модерен, още по-интерактивен, с постоянна връзка с родителите“, коментира министър Цоков.

По думите училищата ще могат да избират кой електронен дневник да използват. Според образователният министър е важно дневникът към НЕИСПУО да се доизгради и да стане конкурентен и след това да се проведе дискусия – след една-две години, дали да има забрана за използването на други електронни дневници.

Направена е нова поръчка по отношение на обслужване на информационната система. В нея е предвидено да има колцентър за постоянна обратна връзка.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Облачно ще бъде по Черноморието днес: На места ще превали

От НИМХ прогнозират, че максималните температури по Черноморието днес ще достигнат до 25° Днес облачността…

преди 41 минути

Утре временно затварят част от улица във Варна

На 19 септември временно ще бъде затворена част от варненската ул. "Люляк" заради премахване на…

преди 15 часа

Заляха сина на Маги Халваджиян с негативни коментари след изказването му за Джокович

Синът на режисьора Магърдич Халваджиян - Бедрос стана обект на редица гневни коментири, след като…

преди 15 часа

Ще се запазят ли павилионите на Колхозния пазар във Варна?

Има варианти всички павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ в района на Централния пазар във Варна…

преди 16 часа

НАП провери близо 4100 търговски обекта по Черноморието: Съставени са над 1000 акта за нарушения

Национална агенция за проходите (НАП) провери близо 4100 търговски обекта по Черноморието. В рамките на…

преди 16 часа

10 дни българско кино ще има в Лятно Кино Варна: Обявиха програма

10 Дни Българско Кино предстоят в Лятно Кино Варна, научи медия "Нова Варна". От 20 до…

преди 16 часа