Остава много малко до поредното преместване на стрелките на часовниците. Това ще се случи в нощта на 26 октомври (събота) срещу 27 октомври (неделя). Тогава връщаме часовника с час назад и по този начин ще спечелим един час сън.
След предварителни обсъждания три години по-късно, през 2018 г., Европейската комисия предложи смяната на часовото време да се отмени, като държавите членки запазват правото си да решат коя часова зона да важи за техните територии.
До този момент окончателно решение по въпроса в България не е взето и тази идея е замразена за обсъждане в Съвета на Европейския съюз, тъй като не може да се стигне до консенсус кое часово време да бъде въведено – лятното или зимното. Няма никакви изгледи за скорошно решение по този въпрос, предаде Телеграфната агенция.
След лобирането срещу лятното часово време от страна на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, през 2018 г. Европейският парламент прави проучване, което показа, че голямо мнозинство от европейците подкрепя премахването на лятното часово време.
И досега практиката да се сменя на времето не е еднозначно приета. Подръжниците смятат, че така се пести енергия, осигурява се повече светлина и се повишава активността, има и важна социална функция. Според противниците – влияе негативно върху здравето с разстройването на биологичния часовник, а икономията е незначителна. Директивата на Европейския съюз от 2001 г. не задължава страната да променя времето си. Само определя държавите, които искат да сменят времето да го правят в един ден и час. Изборът е на всяка държава.
Така през пролетта преминаваме от астрономическото време към лятното часово време. Това става всяка година, събота срещу неделя, през последната седмица на март, като в 03.00 часа сутринта местим часовника с един час напред – 03:00 става 04:00. През есента се връщаме към астрономическото време – всяка година е в събота срещу неделя, през последната седмица на октомври, точно в 04:00 часа сутринта и сменяме часа с един час назад.
Тоест 04:00 часа сутринта става автоматично 03:00 часа сутринта.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment