След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни по света празнуват деня на свети Андрей, който е брат на апостол Петър.
Наречен е в църковните книги Първозвани, защото пръв е повикан от всички апостоли да тръгне след Исус Христос. Светецът е изключително почитан сред българите. В Народния календар посветеният на него празник е познат с много имена в различните части на страната, предава gotvach.bg.
Андреевден е строго обвързан със смяната на сезоните. В народните вярвания той символизира началото на зимата, а ритуалите, свързани с отбелязването му, целят да измолят по-лек сезон и по-богата реколта през пролетта.
Основно на трапезата за Андреевден трябва да заложим на зърнени храни. Вечерта преди Андреевден се приготвят ястия от боб, леща, жито, булгур, царевица или всичко, което се сее на полето. Всички в къщата трябва да опитат от тях, дава се дори и на домашните животни. На сутринта част от сварените зърна се хвърлят в комина, за да станат високи посевите.
Важен елемент за празничната трапеза на Андреевден е прясната обредна пита. Тя трябва да се омеси от стопанката на къщата непосредствено преди празничната вечеря. Няма в народните вярвания специални изисквания към тестото, освен отгоре й да се оформи кръст. Питката се поставя на трапезата, като при започване на храненето се разчупва от най-възрастния член на семейството.
На трапезата трябва да присъстват и варено жито и просо. Те се подправят със захар и канела. За по-добър вкус обичаят позволява да се прибавят и орехи. Сварените и подправени зърна се поставят в обща чиния, като всеки след това си сипва от тях.
Питка с кръст за Андреевден
Важен елемент е и варената царевица. Тя може да се подправи с масло или сол. За да се спази традицията, трябва да запазите няколко зърна от нея, които да дадете на сутринта животните.
Като основно ястие на Андреевден обикновено се сервира яхния с фасул и булгур. За нея са ви необходими 500 г фасул, 100 г булгур, 125 г масло, 2 сушени чушки, 2 моркова, доматено пюре, джоджен, сол.
Бобът се сварява с чушките, морковите, доматеното пюре, джодженът и сол на вкус с повече вода. Отделно булгурът се запържва в маслото, след което се изсипва в тавичка. Върху него се сипва свареният боб и се залива с 3 чаени чаши бульон от варенето на боба. Ръси се с червен пипер и се пече, докато остане на мазнина.
Приетият десерт за празника е тиква с мед и орехи.
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Стана ясно, че трима души са с опасност за живота след взрив на газова бутилка…
Leave a Comment