Всичко за луковиците и тяхното отглеждане
Красивата градина е като отделен свят. И всяка е различна от другата. Някои са подредени по конец и всяко растение има своя специално място. Други, напротив, изглеждат като диви и неподредени и цветята избухват в цвят сред треви и храсти. Но в никоя не липсват луковичните цветя. Те са непретенциозни и лесни за отглеждане. Освен това цъфтят почти през цялата година.
Какво е важно да знаем?
Луковичните растения се разделят на пролетни и есенни според времето на засаждане. Важно е да знаете времето им на цъфтеж, за да планирате така градината си, че през всеки сезон да има цъфтящи цветя в нея.
Есенните луковични цветя са лалето, минзухарът, зюмбюлът и др. Те ще ви зарадват с цветовете и аромата си още в първите дни на пролетта.
Пролетни луковици са далия, бегония, фрезия, ранункулус и др. Те цъфтят през лятото и до късна есен.
Друго важно за луковичните растения е дълбочината на засаждане. Опитните градинари спазват следното правило – дълбочината на засаждане и три пъти диаметъра на луковицата.
Грижи за луковичните цветя
Това са непретенциозни и много лесни за отглеждане цветя. Почти нямат изисквания към почвата и мястото на отглеждане. Можете да ги засадите на слънце, на сянка, а дори и под короната на дърво. За почвата е важно само да спазвате условието да е добре дренирана. Ако е влажна и задържа вода има опасност луковиците да изгният.
Подхранването на луковичните цветя е добре да става със специалните торове за луковични. Оптимален състав на макроелементи и високо съдържание на микроелементи в тях осигурява обилен и продължителен цъфтеж и оптимален растеж на растенията.
За да не си пречят в цъфтежа е добре да оставите достатъчно разстояние при засаждането на луковиците, както и да съобразите височината им.
Създаването на градина е изключително удоволствие. Трепетът и вълнението кое цвете къде да засееш, да имаш търпението да изчакаш да видиш красотата на цъфтежа, постоянството в ежедневните грижи – всичко това носи такова удовлетворение, което само истинските неща могат да донесат. А след това просто да се отдръпнеш и да наблюдаваш как градината заживява свой живот. Как сезоните оставят своя отпечатък върху нея и всеки път е различна, но винаги красива в своята естественост и простота. Неслучайно градинарството е едно от нещата, които ни учат на щастие.