От платформата „Ние, потребителите“ посочват, че в подобни случаи трябва да бъде сезиран специализираният контролен орган – БАБХ.
Клиентка попаднала на предварително пакетирани пресни гъби шийтаке без данни за срока им на годност. Консултантите в голямата търговска верига, където са се продавали зеленчуците, обяснили липсата на този важен реквизит с аргумента, че стоката се доставя и продава ежедневно и поради това, според тях, не е необходимо да има срок на годност. За случая информират от онлайн платформата “Ние, потребителите”, където е постъпил сигналът.
“Влизам и взимам една тарелка пресни гъби шийтаке и като човек, който се занимава с детско хранене (работя в детска ясла), исках да видя до кога е срокът на годност. Такъв нямаше. Тръгнах да търся някой, който да ми каже до кога е годността. Потърсих управителя. Нямало го. Стигнах до информацията. Обяснението беше, че тъй като ги получавали всеки ден, не било необходимо да има срок на годност. На това аз се изсмях и казах, че за получената днес стока никой няма как да докаже, че е продадена. Казаха, че се заяждам, а аз им отвърнах, че всеки продукт трябва да има срок на годност. Прецених, че не е необходимо да им цитирам наредби. Става въпрос за гъби. И старата гъба може да е отровна. Там минават и възрастни хора. Грабнаха ми гъбите от ръцете и ми казаха, че нямало да ми ги продадат. Възмутих се много.”, разказва дамата пред “Ние, потрелителите”.
От там разясняват, че в подобни случаи трябва да бъде сезиран специализираният контролен орган – Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), която вчера обяви началото на засилени проверки по празниците. Но подсещат и потребителите да бъдат внимателни и не само да търсят информация за срок на годност, а и да се запознават и да спазнат стриктно условията за съхранение на хранителните продукти, тъй като от това зависи запазнето на техните качества и безопасност.
“Около празниците има и много хранителни продукти на промоция. Важно е да се информираме защо това е така. В противен случай може по небрежност сами да си навлечем неприятност. Например, да купим намалена стока, която е с изтичащ срок на годност далеч преди времето, в което ще се консумира”, препоръча по Дарик основателят на “Ние, потребителите” Габриела Руменова.
Трябва да внимаваме и за разместване на стоките. Понякога търговците умишлено се опитват да ни подведат, като обявяват намаление на по-малко атрактивните стоки, но в търговската зала до техния етикет с отстъпка поставят по-скъпите с цел да се заблудим, обърна внимание Руменова и апелира: “Ние, като потребители, също е редно да се стремим да не разместваме стоките, защото при такъв поток от хора за търговците може да се окаже трудно да подреждат своевременно всичко разместено и това да заблуди клиентите след нас. Да гледаме внимателно стоката, която купуваме, и етикета за нея.”
Институцията, която следи за коректното обозначаване на цените на стоките при осъществяването на търговия с крайни потребители, е Комисия за защита на потребителите.
Във вторник вечерта мазутът от потъналите в неделя танкери започна да достига до бреговете на…
Парламентарната група на "Възраждане" настоява България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна. Това…
От 18.12.2024 г. до 19.12.2024 г. В периода 8:30 ч. до 17:00 ч. Поради обезопасяване…
12-годишното момче пострада от волтова дъга на гарата в Стамболийски след опасен опит за селфи.…
Стана ясно, че 29 лекари от МБАЛ "Югозападна болница" са депозирали оставките си пред управителя…
По думите на Димитър Главчев следващата година средствата за асистирана репродуктивност са почти дойно повече.…
Leave a Comment