България е осеяна с малки села, чиито имена предизвикват любопитство и често носят със себе си интересни легенди и истории. Нека разгледаме някои от тях:
Село Вещица
Разположено на около 8 км северозападно от Белоградчик, село Вещица впечатлява със своето необичайно име. Според една легенда, по време на османското владичество, турски чифликчия, обикаляйки земите си, видял голи българки да се къпят в местната река. Смутен от гледката, той извикал: „Вещици, вещици!“ Друга версия разказва за пътник, който в мрака видял движещи се женски силуети и завикал: „Тук има вещици, вещици!“ Тези предания са дали името на селото.
Село Краводер
Намиращо се на 17 км западно от Враца, село Краводер има име, съставено от „крава“ и глаголната основа „дер“. Местните разказват легенда за изгубена крава, която дала наименования на селищата в този край. През XVIII век в района са действали чети, а по време на Освободителната война селото дава четирима опълченци.
Село Недоклан
Името на това село в Североизточна България също буди интерес. Според легендата, селото било разрушено от кърджалии, които избили мъжете и отвлекли жените и децата. Единственият оцелял бил Недьо. Когато решил да се върне в родното си място и да си построи къща върху останките на селото, хората от съседните села го нарекли „Недьо клан“ или „Недоклан“.
Село Ребро
Разположено в Западна България, село Ребро носи име, което предизвиква въображението. Макар конкретни легенди за произхода на името да не са широко известни, то може да е свързано с географски особености или местни предания.
Село Гърло
Село Гърло е известно с археологическия обект „Пусто Гърло“ – древно светилище от бронзовата епоха. Името на селото вероятно произлиза от географската форма на местността, наподобяваща гърло или теснина.
Тези села с необичайни и зловещи имена пазят в себе си богатство от истории и легенди, които отразяват богатото културно наследство на България.