ЕС с нова стратегия за готовност при кризи: какво трябва да знаем?
Европейската комисия (ЕК) обяви нова стратегия за справяне с кризи, която цели да повиши сигурността и подготовката на гражданите на Европейския съюз. В отговор на нарастващите предизвикателства като природни бедствия, епидемии, терористични атаки и въоръжени нападения, Брюксел препоръчва хората да се подготвят с необходимите материали за оцеляване през първите 72 часа на криза. Заедно с това се предвижда въвеждането на различни образователни и организационни мерки, за да се осигури по-ефективна реакция в случай на бедствия.
Подготовка на гражданите: съвети и препоръки
Европейската комисия предлага гражданите да бъдат подготвени за евентуални непредвидени ситуации, като разполагат с т.нар. „72-часови комплекти за оцеляване“. Такива комплекти могат да включват хранителни запаси, вода, основни медикаменти и други първостепенни ресурси. Целта е всяко домакинство да може да реагира в първите дни след кризисен инцидент, когато помощта може да се забави.
Образование и повишаване на готовността
ЕК препоръчва въвеждането на специални уроци по управление на кризи в училищата, така че младите хора да знаят как да действат в извънредни ситуации. Предлага се също така разработването на критерии за оценка на готовността на ключови институции като болници, училища, транспортни системи и телекомуникационна инфраструктура.
Нови инициативи на ЕС: кризисен център и регулярни учения
Европейската комисия възнамерява да създаде нов кризисен център на ниво Европейски съюз, който ще подпомага координацията между отделните държави и ще интегрира усилията на съществуващите структури. Освен това се предвижда провеждането на регулярни учения, в които да участват представители на въоръжените сили, гражданска защита, полицията, пожарната и здравни работници.
„Новите реалности изискват ново ниво на готовност в Европа. Нашите държави и предприятия се нуждаят от правилните инструменти за предотвратяване и бърза реакция. Системите за ранно предупреждение са наш съюзник в битката с бедствията“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Ролята на общността за по-добра координация
Брюксел подчертава важността на координираните действия. Според комисията Европа трябва да бъде готова не само да защитава своите граждани, но и да оказва помощ на съседни региони, засегнати от кризи.
„Европа е готова да подкрепи държавите членки и партньорите в съседство, за да спасим животи и поминък“, добави фон дер Лайен.