Реклама

Какво Трябва Да Знаете за Програма за Развитие на Селските Райони (ПРСР 2021-2027)

Снимка: unsplash.com

Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) представи първоначалните проекти на мерки за новата Обща селскостопанска политика, които ще бъдат включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027 г.

Проектите в Европейската Програма за развитие на селските райони са насочени към няколко ключови области: биологично производство, необлагодетелствани райони, стартова помощ за млади земеделски стопани, подпомагане на малки стопанства и инвестиции в тях, както и преработка на селскостопански продукти и неземеделски дейности.

Планира се предоставяне на финансова подкрепа за млади и малки земеделски стопани под формата на грантове, ако техните стопанства са с годишен производствен обем (СПО) до 20 000 евро. Тези грантове ще покриват 100% от разходите и ще бъдат достъпни за по-голям брой земеделски стопанства чрез опростен и лесен процес на кандидатстване.

Тези мерки ще бъдат насочени към земеделски стопани и микропредприятия, които са основен двигател на икономическия растеж и създаването на нови работни места. 

Европейските програми трябва да осигурят:

  • справедливи условия и стабилно икономическо бъдеще за земеделските стопани;
  • по-амбициозни цели за действия в областта на околната среда и климата;
  • запазване на централното място на селското стопанство в европейското общество.

Целта на европроектите за развитие на селските райони е да осигурят справедливи доходи за земеделските стопани, да предприемат действия за борба с изменението на климата, да подпомогнат смяната на поколенията, да повишат конкурентоспособността, да се грижат за околната среда, да стимулират развитието на жизнеспособни селски райони, да възстановят баланса на силите в хранителната верига, да опазват ландшафтите и биологичното разнообразие, както и да запазват качеството на храните и опазват здравето.

Три проектни предложения за подготвителни дейности за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони през 2021 г. са одобрени за финансиране. Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ по тези проекти е 110,427.56 лева.

Финансираните проекти са:

  • BG06RDNP001-19.354-0002 – Местна инициативна група (МИГ) Карлуковски карст – Червен бряг – Искър, със заглавие „Нови възможности за развитие на устойчив екотуризъм на територията на МИГ Карлуковски карст – Червен бряг – Искър“.
  • BG06RDNP001-19.354-0003 – Местна инициативна група (МИГ) Долна Митрополия – Долни Дъбник, със заглавие „Подготвителен транснационален проект на тема: Развитие на маркетинга на местната идентичност и създаване на устойчив туризъм, чрез проучване и/или създаване на марка за местни продукти от територията на МИГ Долна Митрополия – Долни Дъбник“.
  • BG06RDNP001-19.354-0004 – Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Лом“, със заглавие „Използване на потенциала на територията на СНЦ МИГ Лом и идентифициране на партньорска МУРГ от България за съвместни дейности за развитие на устойчив алтернативен туризъм, свързан с рибарския поминък“.

Представянето на първоначалните проекти на мерки за новата Обща селскостопанска политика от Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) е важна стъпка към устойчивото развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2021 – 2027 г.  Предоставянето на финансова подкрепа под формата на грантове и улесненото им получаване ще насърчи повече земеделски стопанства да се включат в програмата, като същевременно се предлага възможност за комбиниране с кредити от Държавен фонд „Земеделие“. Така, МЗХГ демонстрира ангажимент към модернизацията и устойчивото развитие на селското стопанство в страната, което ще има положителен ефект върху цялата икономика и социалния живот в селските райони.