Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов с остра критика към правителството
Костадинов обяви, че партията му стартира стратегия за серия от вотове на недоверие към българското правителство. Според него, сегашното управление е в изключително лошо състояние, като „няма сектор в нашата политика, който да не е изцяло накърнен“.
„Това ще бъде само първият вот на недоверие“, заяви Костадинов по време на пресконференция, подчертавайки, че инициативата цели да подчертае основните слабости на управляващите.
Сътрудничество между „Възраждане“, „Величие“ и други партии
Вотът на недоверие вече е подписан от „Възраждане“ и „Величие“, а към тях могат да се присъединят и други политически сили. Костадинов разкри, че в момента се водят разговори с партия МЕЧ, която изразява желание да добави допълнителни мотиви към предложението. Въпреки това, той препоръча тези мотиви да бъдат включени в следващ вот, заради ограниченията в парламентарния правилник, които не позволяват повтарящи се гласувания по една и съща тема в рамките на шест месеца.
„Хубаво е да си оставим повече възможности, защото това правителство за нещастие ни дава много поводи“, подчерта лидерът на „Възраждане“.
Липса на подкрепа от ПП-ДБ: Очаквания vs. реалност
Костадинов заяви, че от „Продължаваме Промяната-Демократична България“ не се очаква подкрепа за вота на недоверие. „Дори не сме ги и търсили, защото в крайна сметка документът се внася от опозицията, а те не са такава“, допълни той, като напомни, че половината от техните депутати са гласували „за“ бюджета.
Вотът на недоверие: обречена кауза или инструмент за промяна?
Въпреки че Костадинов сам признава, че първият вот на недоверие е обречен на неуспех, той настоява, че това не е повод опозицията да не изразява своите аргументи. Тази стратегия, включваща множество вотове, цели да поддържа активен политически дебат по въпросите, които „Възраждане“ смята за ключови проблеми в управлението.
Очаква се в следващите месеци опозицията да продължи с нови инициативи за вотове на недоверие, обхващащи различни аспекти от правителствената политика.