Дъвките – неочакван източник на микропластмаси в тялото
Новото проучване хвърля светлина върху малко известен източник на микропластмаси – дъвките. Резултатите показват, че при дъвчене в устата ни се отделят до стотици микропластмасови частици, които неволно поглъщаме. Това откритие подчертава още един начин, по който микропластмасите навлизат в организма ни.
Колко микропластмаси съдържат дъвките?
Според данните, публикувани от Американското дружество на химиците, когато дъвчем едно стандартно парче дъвка, то освобождава средно около 100 микропластмасови частици. При някои марки този брой е дори по-висок – над 600 частици на едно парче.
Как протече изследването?
Проучването включва експеримент, в който докторантка от Калифорнийския университет, Лиза Лоу, е дъвкала седем различни вида дъвки. Изследване на слюнката ѝ показва, че най-високото количество микропластмаси се освобождава през първите осем минути дъвчене. Изследователите са разгледали както синтетични дъвки, така и такива, базирани на естествени растителни съставки. Изненадващо, и двата типа продукти са отделяли значително количество микропластмаси.
До какво количество микропластмаси може да достигнем годишно?
Ако дъвчете средно 180 дъвки годишно, това означава, че можете да погълнете до 30 000 микропластмасови частици само от този източник. Въпреки че този брой е значително по-нисък в сравнение с други източници като бутилираната вода (до 240 000 микропластмаси на литър), учените предупреждават да не подценяваме проблема.
Защо произходът на микропластмасите при дъвките е скрит?
Производителите на дъвки често използват пластмаси в своите продукти, но това не се посочва ясно на етикетите. „Никой няма да ви каже какви са съставките“, отбелязва водещият автор на изследването, Санджай Моханти. Британският учен Дейвид Джоунс призовава за по-прозрачна информация от страна на производителите, като настоява за задължителното деклариране на съдържанието.
Какво означава това за нашето здраве?
Към момента няма директни доказателства, че микропластмасите от дъвките причиняват вреди върху здравето. Все пак учените вярват, че откритието им е важна първа стъпка към по-голяма информираност за подценяваното въздействие на микропластмасите върху човешкия организъм.
Необходимост от промяна
Това изследване поставя въпроси относно практиките на производителите и потенциалното влияние на микропластмасите върху здравето. Важно е потребителите да са добре информирани относно съставките, които се съдържат в продуктите, които консумираме ежедневно, и политиките за етикетиране трябва да бъдат актуализирани.