Психиатричната система в България под натиск: Протести заради „унизително“ ниски заплати
Психиатрите в България излизат на протестната линия срещу Министерството на здравеопазването. Причината? Рязкото недоволство от неприемливото увеличение на заплатите – едва 5% вместо поисканите 50%. Отрасловите специалисти алармират за критично състояние в сектора.
Ниски заплати и липса на държавна подкрепа
Националният протест ще се проведе пред сградата на Министерството на здравеопазването. Лекарите определят предложеното увеличение на възнагражденията им като “крайно унизително”. Исканията за 50% ръст на заплатите се игнорират, което според психиатрите ясно показва липсата на приоритет към техния труд.
Работещите в психиатричните лечебни заведения посочват, че ситуацията е на ръба на срив. По техни думи кризата не се изразява само в ниското заплащане, но и в липсата на внимателно планирани политики и подкрепа от държавата:
„Няма как един човек да върши работата на 4-5 души за смешна заплата“, споделя в ефира на Нова телевизия д-р Иван Добринов, ръководител на Шесто мъжко отделение в Психиатричната болница в Раднево.
Растящ брой младежи с психични проблеми
Според д-р Добринов една от най-тревожните тенденции е увеличаването на младежите с тежки психични разстройства, включително шизофренноподобни психози. Проблемът се задълбочава от разпространението на нови опасни субстанции, които засилват склонността към агресия, самоубийства и убийства.
Специалистите подчертават още, че в България към момента напълно липсва държавна програма за младежи под 18-годишна възраст с психични заболявания.
Липса на кадри и закриващи се отделения
Един от най-критичните моменти е липсата на квалифициран персонал. Много от отделенията в страната са пред закриване, тъй като не могат да функционират при сегашните условия.
В Старозагорска област например няма нито един детски психиатър – ситуация, която оставя семействата и младите пациенти без жизненоважна подкрепа.
Заключение
Психиатрите в България призовават за спешни реформи. Отговорността за бъдещето на психиатричната грижа в страната, според тях, е изцяло в ръцете на държавата. Без сериозно финансово и кадрово обезпечаване, секторът остава в тежка криза, което застрашава както пациентите, така и обществото като цяло.