Реклама

Лоша новина за много пенсионери в България

Колаж: "Нова Варна"

Пенсионната система в България: Удвояване на бедстващите пенсионери и растящо напрежение

Увеличение на пенсионерите под прага на бедността

Въпреки увеличенията на пенсиите през последните години, броят на пенсионерите, живеещи под прага на бедността, се е удвоил. Последните данни на Националния осигурителен институт (НОИ) показват драстичен ръст в броя на хората, които разчитат на минимални пенсии, като през 2024 г. те са достигнали 863 000 души. Това представлява почти 40% от всички пенсионери в страната, в сравнение с 391 000 през 2015 г.

Проблеми в пенсионната система: Политически решения и дисбаланси

Според Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“, проблемът с пенсиите е резултат от недостатъци в модела на осигуряване. Минималната пенсия, която трябва да гарантира достоен стандарт на живот, е претърпяла множество политически корекции, водещи до напрежение в системата, съобщава “Стандарт”.

„Минимална пенсия получават както хора без осигурителен принос, така и такива, които са се осигурявали през целия си трудов живот. Това създава опасни и вредни дисбаланси в системата“, сподели Манолов.

Рискове и бъдеще пред пенсионния модел в България

Според експертите основният проблем е нарастващият брой хора, които зависят от минимални пенсии. Докато минималната пенсия се увеличава, расте и натискът върху пенсионната система за осигуряване на средства.

Дебатът за бъдещето на осигурителния модел в България продължава, като спорът около ефективността на втория пенсионен стълб остава нерешен. Манолов подчерта, че някои държави са се отказали от сходни модели, но българската система все още има по-добра структура в сравнение с други страни.

Заключение: Необходимост от реформи

Проблемите в пенсионната система изискват спешно внимание и адекватни реформи. Удвояването на пенсионерите, живеещи под прага на бедността, е тревожен сигнал за необходимостта от дългосрочни решения. Само с балансирана и справедлива осигурителна политика може да се гарантира устойчивостта на модела и достоен живот за възрастните хора в България.