Фалшива новина за убийството на доц. Мангъров шокира интернет потребителите
Фалшиви публикации в интернет пространството разпространиха измислени твърдения, че доц. Атанас Мангъров е бил застрелян пред дома си в София. Тази тревожна и напълно невярна информация бързо обиколи мрежата и стана вирусна, създавайки смут сред обществото.
Как се създава фалшивата новина?
Deepfake технологията в действие: манипулация със силата на изкуствения интелект
В основата на тази фалшива кампания е технологичната иновация, наречена deepfake. Измамниците са създали манипулирано видео, в което известната водеща на Нова телевизия Ани Салич „обявява“ смъртта на доц. Мангъров. Чрез използването на изкуствен интелект, гласът и образът на Салич са подправени, за да изглежда видеото напълно автентично.
Тази модерна техника за фалшификация позволява създаването на реалистични видеа с хора, които всъщност никога не са изговаряли или правили подобни неща. Този случай е поредният пример за потенциалната опасност от неправомерното използване на такива технологии.
Фалшиви статии и измислени мотиви
Освен подправеното видео, в мрежата се появи и статия, която имитира истински новинарски сайт като nova.bg. В текста се излагат фалшиви твърдения за обстоятелствата около „убийството“ на доцента.
Дори е добавено “интервю”, представено като заснето дни преди инсценираното събитие. В него доц. Мангъров „промотира“ измислено лекарство за кръвоносни съдове, което очевидно е част от измамна схема.
Внимание към фалшивите новини и ролята на отговорния гражданин
Колкото и реалистично да изглеждат подобни видеа и статии, е важно потребителите да се научат да разпознават фалшивите новини. Проверявайте източниците на информация, сверявайте съдържанието с официални източници и бъдете скептични към новини, които се разпространяват бързо, но не са потвърдени от надеждни издания.
Заключение
Тази фалшива новина, насочена към доц. Мангъров, е пример за това как мощни технологии могат да бъдат използвани за създаване на паника в обществото. Борбата с разпространението на такива лъжливи материали изисква усилията на медиите, технологичните компании и всеки един от нас.