Кафето става все по-скъпо: Какво стои зад драстичното покачване?
Покачването на цените на кафето в световен мащаб предизвиква тревога сред потребителите и бизнесите, като основните причини за този скок са свързани с неблагоприятните климатични промени в ключовите страни производителки. Според официалните данни на Организацията по прехрана и земеделие към ООН, през последната година цената на кафето се е увеличила с почти 40% спрямо 2023 година.
Арабика и робуста – какво се случва с различните видове кафе?
Данните показват, че през декември цените на двата основни вида кафе – арабика (което е с по-високо качество) и робуста – са се увеличили значително. Арабика бележи ръст от цели 58% в сравнение с година по-рано, а робуста – дори по-внушителните 70%.
Тези промени са свързани със спадовете в основното производство. Най-големите удари по веригата на доставки идват от Виетнам, където производството на кафе се е свило с 20% между 2023 и 2024 година. В същото време Индонезия отчита спад от 16,5%, а износът на кафе от страната е намалял с впечатляващите 23%.
Какво означават тези данни за България?
Увеличението на цените оказва сериозно влияние върху дребния бизнес у нас. Малките кафенета и ресторанти са изправени пред трудности да поддържат конкурентни цени, докато разходите за суровини постоянно нарастват.
Според икономисти, потребителите трябва да се настроят към новата реалност – кафето става все по-скъпо и дори наподобява луксозен продукт. Въпреки че се очаква известна стабилизация в цените до края на годината, бъдещето на световното производство на кафе остава под въпрос.
Какво следва?
Дългосрочните прогнози за сектора са неясни. Климатичните промени, които влияят пряко върху добива, вероятно ще продължат да бъдат предизвикателство за основните производители. За любителите на кафе и бизнеса остава надеждата, че устойчиви и иновативни методи за производство ще помогнат да се стабилизира пазарът.