Видин получава хеликоптерна площадка: строителството започва след разрешаване на казус с гаражи
Работата по изграждането на хеликоптерна площадка в двора на МБАЛ „Св. Петка“ във Видин най-накрая тръгва след дълго забавяне, причинено от юридически спор за гаражи на избрания терен. Спорът вече е решен от Министерството на здравеопазването, а проектът преминава в действие: изготвен е план, избран е изпълнител, както и строителен надзор. По договор изграждането на площадката трябва да приключи в рамките на 30 дни, съобщава бТВ.
Какво представлява хеликоптерната площадка?
Главният инженер на болницата, инж. Мариан Димитров, обяснява, че физическата зона за кацане на хеликоптера ще бъде с диаметър 26 метра, а цялата площадка ще обхваща 49 метра в диаметър. Това ще осигури необходимите условия за безопасно кацане и излитане на медицинските хеликоптери.
Медицински хеликоптери вече обслужват региона
Заместник-директорът на болницата, д-р Богдан Томов, посочва, че до момента медицинският хеликоптер е изпълнил четири спешни мисии за транспортиране на пациенти до софийски болници. „За кацане използвахме стадиона на Видин. В Северозападна България, поради отдалечеността ни, въздушният транспорт е жизненоважен“, заяви той.
Как болницата се справя с липсата на лекари?
Освен инфраструктурните подобрения, болницата предприема действия и за решаване на дългогодишния кадрови проблем. През изминалата година шест млади лекари започнаха специализацията си във „Св. Петка“, което е стъпка напред към осигуряване на по-добро медицинско обслужване за региона.
Защо хеликоптерната площадка е ключова за Северозападна България?
Видинската болница е стратегическа за Северозападния регион, който традиционно е един от най-отдалечените и трудно достъпни в България. Липсата на бърз транспорт често е решаващ фактор за живота на пациентите в спешни случаи. Новата площадка ще даде възможност за значително по-бърза и достъпна медицинска помощ. Страната ни все по-често използва медицински хеликоптери като част от модернизацията на здравната система.