Новите мита на САЩ разклащат световната икономика
Създаденото напрежение между САЩ и Европейския съюз отново привлича вниманието на икономическите анализатори, след като Вашингтон въведе нови мита върху вноса. Темата беше обсъдена от икономистите Деян Василев и Евгений Кънев в ефира на Нова Нюз, където те очертаха потенциалните последствия от тези действия.
Защо търговската война може да е неизбежна?
Според Евгений Кънев търговската война между САЩ и Европа е неизбежна. „Тръмп така си представя справедливата търговия – не трябва да има държава, която да налага по-високи мита от Щатите, и трябва да се стимулира американското производство“, отбелязва той.
Икономистът подчертава, че темата за услугите, които доминират на световния пазар благодарение на американските технологични гиганти, не е обект на сериозен дебат. В допълнение, Кънев счита, че стратегията на бившия американски президент не помага на собствената му държава, а по-скоро цели да затрудни конкурентите ѝ.
Европа търси изход от икономическия натиск
Според Деян Василев, Европейският съюз има много възможности за действие и може да защити интересите си в глобалната икономика. Той отбелязва, че Доналд Тръмп не съсредоточава търговската си агресия само върху Европа, а я разпростира и върху други водещи икономики като Китай, Япония и Южна Корея. В отговор, тези държави се насочват към успех в създаването на нови търговски съюзи.
„Действията на Тръмп водят до контрареакции, които създават възможности. Глобалните защитници на свободната търговия се обединяват“, коментира Василев. Според него Европа ще продължи да следва политики, които подкрепят икономическия растеж, въпреки външния натиск.
Щетите от митата: кой ще плати цената?
Василев предупреждава, че наложените от САЩ мита ще нанесат щети както на Европейския съюз, така и на Америка. По негови думи, ако Вашингтон продължи по този курс, това ще доведе до рецесия и стагфлация – икономическа комбинация от високи лихвени проценти и слабо производство. „Тръмп блафира, но ако не смекчи политиката си, ще последват сериозни икономически сътресения“, допълва той.
Разширението на глобалната търговия – отговорът за Европа?
Евгений Кънев също очерта възможностите пред Европа за намаляване на влиянието на митата. Той смята, че разширяването на търговията с трети страни е ключът към намаляване на зависимостта от САЩ. По негови думи, в момента вървят дискусии за подписване на всеобхватно споразумение с Индия, както и със страните от Латинска Америка.
Кънев обаче подчертава, че Европа е изправена и пред свои вътрешни предизвикателства, сред които провеждането на реформи в отбраната. „Натискът върху континента е голям, но правилните икономически стъпки ще помогнат за преодоляването му“, коментира той.
Какво следва за световната икономика?
Според двамата икономисти, решенията, които се вземат днес, ще имат дълготраен ефект върху световната икономика. Деян Василев обобщава ситуацията, като подчертава, че редът в глобалната търговия е сериозно разклатен от действията на Тръмп. „В краткосрочен план обаче не съм оптимист за световната икономика – несигурността е прекалено висока“, заключва той.